Bradavky navíc

Zhruba 1 z 50 lidí má navíc jednu nebo více bradavek bez ohledu na to, zda se jedná o ženu nebo o muže. Tyto extra bradavky nejsou tak dobře zformovány jako bradavky na prsou. Vyskytují se většinou na pomyslné linii spojující podpaží a vnitřní stranu stehen.

Ochlupení okolo bradavek

V okolí bradavek se může vyskytovat tmavé a hrubé ochlupení. U mužů se nejedná o problém (pokud si nepotrpí na hladké neochlupené tělo), ženy z něj však radost nemají. Chlupy se dají vytrhat pinzetou, ale vzhledem k citlivosti kůže kokem bradavek hrozí její podráždění. Jistější je chlupy ostříhat těsně u kůže. Nejlépe s použitím pinzety, se kterou chlup udržíme napjatý. Stříhání je nutné opakovat, protože chlupy opět dorůstají.

Jestliže mají ženy ochlupení jen okolo bradavek, není nutné řešit jej jako závažný problém. Nadměrné ochlupení také na dalších částech těla spolu s nepravidelnou menstruací může být příznakem syndromu polycystických ovarií.

Vpáčené bradavky

Většina žen má bradavky vystupující. Některé mají bradavky ploché, ale v případě sexuálního vzrušení nebo kojení se bradavky stávají erektivními, vystupujícími. Jsou ale také ženy, jejichž bradavky nevystupují ani během sexuálního vzrušení, a jsou dokonce jakoby obrácené směrem dovnitř, přičemž bradavka na každém prsu může být jiná.

Pokud má žena takové bradavky od narození, nejedná se o žádný zdravotní problém. Jestliže tento vzhled bradavky dostanou až v průběhu života, může se jednat o rakovinu prsu, je třeba nepodceňovat situaci a navštívit lékaře.

Problém mohou vpáčené bradavky představovat během kojení. Jestliže ženiny ploché bradavky během kojení vystoupnou, dítě si nakonec zvykne a je schopno sát mateřské mléko. Tento přístup jen vyžaduje větší trpělivost. V případě, že žena ví o tom, že její bradavky jsou vpáčené, může již během těhotenství začít nosit formovače bradavek, které mohou její potíže vyřešit a umožnit jí bezstarostnější kojení. Jen je třeba dávat pozor na návod k použití, formovače se nosí zpočátku jen na hodinu či dvě, posléze se jejich nošení prodlužuje.

Svědící a loupající se bradavka

Může být způsobena ekzémem. Obvykle jsou postiženy obě bradavky. Jedná se o bolestivý a nevzhledný problém, který vám však lékař pomůže vyřešit. Zasažena může být také oblast v okolí bradavky, nejen samotná bradavka. Problém s bolavými bradavkami může nastat také u běžců na dlouhé trati. Třením o oblečení jsou bradavky podrážděny. Před běháním lze použít mastný krém nebo si bradavky přelepit hypoalergenní náplastí.

Výtok z bradavky

Výtok z bradavky u žen obvykle nepředstavuje žádný zvláštní problém, obzvlášť pokud žena měla v minulosti děti. Obsahuje-li výtok krev, měla by žena navštívit lékaře. Také v případě, že si není jistá tím, že je výtok normální, návštěva lékaře jí neuškodí. Muži by při výtoku z bradavky měli lékaře kontaktovat ihned, u nich výtok může signalizovat nádor.

Bolavé bradavky během kojení

Problém, s nímž se setkala skoro každá žena, která kojila. Příčinou bolesti mohou být drobné prasklinky v bradavce, nezřídka se objeví také krev v mateřském mléce. Bolest během kojení může být ostrá a především přisátí dítěte je velice bolestivé. Na bradavkách mohou vzniknout také puchýřky, jež by žena neměla propíchávat – tekutina v nich obsažená pomáhá zahojit bradavku.