„Z lékařských studií vyplývá, že kouření je spojeno s vyšším vnímáním bolesti, než u nekuřáků. Navíc je kouření jednou z možností vzniku bolesti zad". Uvedl lékař Ivan Vrba v pátek na konferenci Tabák a zdraví věnované tabákové problematice. „Kromě bolesti zad mohou kuřáci více trpět i pooperační bolestí, horším hojením nebo pooperačními komplikacemi", uvedl dále Vrba. Všechny tyto komplikace je však možné zmírnit nebo dokonce odstranit, pokud kuřák přestane kouřit.
Příčin proč kouření vede k bolesti zad je hned několik. Jednou z nich je časté nucení ke kašli, to vyvolává tlak na páteř a následné přetížení páteře, navíc kouření může vyvolat vznik bolestivých zánětů v oblasti zad. Kouření rovněž snižuje množství minerálů v kostech a omezuje výživu chrupavek, což vede k degeneraci páteře. Naopak odvykání kouření zahajuje pro páteř ozdravné procesy a úlevu z přetížení.
Mezinárodní nekuřácký den je každý rok příležitost pro tisíce kuřáků na celém světě, aby skoncovali s cigaretami. Ale jen asi 3% z nich uspějí bez další pomoci. I pro tento rok jsou proto připraveni odborníci, aby pomohli všem zájemcům s odvykáním. Všichni zájemci se mohou informovat o možnostech odvykání kouření na národní Lince pro odvykání kouření na čísle 844 600 500 nebo mohou vyhledat specialistu na odvykání kouření na stránkách Společnosti léčby pro závislost na tabáku www.slzt.cz. Zejména mladí kuřáci pak ocení mobilní aplikaci na odvykání kouření iCoach, která nabízí mnoho užitečných funkcí pro podporu odvykání a je ke stažení na odkazu http://www.exsmokers.eu/cz-cs/icoach. V Praze pak mohou kuřáci až do konce listopadu využít nabídku bezplatné konzultace do poradny Život bez cigaret (www.zivotbezcigaret.cz).