Funkce ledvin

Ledviny u nás plní čistící funkci. Z krve odstraňují nečistoty, jež z těla odcházejí spolu s močí, a zpátky do krevního oběhu vrací očištěnou krev. Ve chvíli, kdy se ledviny poškodí, se do moči začne uvolňovat bílkovina. Zvyšuje se krevní tlak a ledviny se ještě více přetěžují. Ztrácejí schopnost filtrace a krev se začíná čím dál více zanášet nečistotami. Onemocnění ledvin u nemocných diabetem 1. typu je zpravidla výsledkem působení vysoké hladiny glukózy v krvi. U diabetu 2. typu se však jedná o interakci vysoké hladiny glukózy, vysokého krevního tlaku, věku, zánětu či genetiky.

Příznaky onemocnění ledvin zahrnují náhlé přibírání na váze, zadržování vody, ztrátu chuti k jídlu, pěnu při močení a pocity onemocnění.

Jaká vyšetření podstoupit?

Vysoký krevní tlak může signalizovat problémy s ledvinami. Proto je důležitá jeho pravidelná kontrola. Dnes je naštěstí možné měřit si tlak i doma. Testování moči na přítomnost bílkoviny, kreatininu a albuminu již doma provedete stěží, ale většina diabetiků toto vyšetření podstupuje u svého diabetologa. Poslední vyšetření spočívá v odběru krve, ve které se zjišťuje hladina kreatininu v krvi. Toto vyšetření odhaluje, nakolik jsou ledviny schopné filtrovat krev od nečistot (tzv. měření glomerulární filtrace).

Co dělat, pokud máte příznaky onemocnění ledvin

Základem je změna životního stylu – dostatek pohybu a zdravý jídelníček mohou dramaticky změnit hladinu glukózy v krvi. Samozřejmostí je přestat kouřit. Doma byste si měli pravidelně měřit krevní tlak a hladinu glukózy v krvi. U diabetiků s vysokým krevním tlakem se k léčbě tlaku využívají tzv. ACE inhibitory a blokátory receptorů pro angiotensin.

V případě, že jsou již ledviny nezvratně poškozené, je u diabetiků s onemocněním ledvin nutná dialýza případně transplantace ledvin.