Kampaň „Ex-kuřáci jsou nezastavitelní“ byla v roce 2011 zahájena Evropskou komisí s cílem přesvědčit mladé lidi ve věku 24 až 35 let k tomu, aby přestali s kouřením. Tato kampaň úspěšně pokračovala i v letech 2012 a 2013. Nynější ročník na ty předchozí navazuje a ještě více se zaměří na mladé lidi, které bude motivovat k tomu, aby pochopili výhody života bez tabáku. Nekuřáci se totiž mohou radovat z lepšího zdraví, většího množství peněz a celkově vyšší kvality života. Kromě toho ex-kuřáci snižují zátěž evropského zdravotního systému, kdy jen v roce 2009 státy Evropské unie na úhradu nákladů spojených s následky kouření vynaložily částku 544 miliard eur.Kampaň „Ex-kuřáci jsou nezastavitelní“ bude tedy pokračovat i v letošním roce. V minulosti se do ní prostřednictvím aplikace iCoach zapojilo více než 11 tisíc obyvatel Česka. V zemích Evropské unie to pak bylo přes 430 tisíc zaregistrovaných účastníků. Proč je boj proti tabáku pro Evropskou komisi tak důležitý, vysvětluje Vytenis Andriukaitis, eurokomisař pro zdraví a bezpečnost potravin: „Každoročně v EU téměř 700 000 lidí umírá na následky související s kouřením tabáku. To znamená, že na následky kouření umírá víc lidí než na následky dopravních nehod, trestných činů a zneužívání drog dohromady. Proto jsem se zavázal k tomu, že EU zvýší činnost, která ve spolupráci s členskými státy, občanskými společnostmi a dalšími mezinárodními partnery povede ke snížení nemocí související s užíváním tabáku v Evropě. Pomůže tomu i kampaň „Ex-kuřáci jsou nezastavitelní“.“

 iCoach: podpůrný systém, který pomáhá přestat s kouřením

Současná kampaň odstartuje spuštěním bezplatné a vylepšené digitální platformy pro zdravotní koučink iCoach, a to jak ve verzi pro osobní počítače, tak i v podobě aplikace pro telefony a tablety s operačním systémem Apple a Android. Aplikace bude dostupná ve 23 jazycích a v 28 zemích EU. iCoach je tak přístupný všem, kteří budou mít zájem ho využívat. iCoach 2015 nabízí moderní vzhled, uživatelsky jednoduché ovládání a nově i funkci osobních výzev. Aplikace i nadále povede uživatele pěti fázemi odvykání kouření. Ale navíc přidá právě možnost osobních výzev pro konkrétního uživatele. Například:

  • Mějte přehled o tom, kolik cigaret vykouříte za den. Je totiž možné, že svůj zlozvyk sami před sebou podceňujete.
  • Odložte „nejkrásnější“ cigaretu dne 10 krát za den o 10 minut a poté odklad prodlužte na 20 minut (kuřáci fáze 3).
  • Když si na chvíli potřebujete někam odskočit, nechte cigarety doma.

Takovéto výzvy uživatelům umožní, aby si nastavili drobné a dosažitelné cíle, které je motivují k tomu, aby snáze získali kontrolu nad svým zlozvykem. „Naše studie nás dovedly k závěru, že k tomu, abychom správně nastavili cestu k nekuřáckému životu, je potřeba ji rozdělit na několik fází složených z menších, snáze dosažitelných cílů. Pro někoho, kdo je na úplném začátku a přemýšlí o tom, že s kouřením skončí, může být vidina života zcela bez cigarety nepřekonatelným problémem,“ vysvětluje Steven De Peuter ze společnosti BrandNewHealth, která se coby partner kampaně podílela na vývoji platformy iCoach. „Například, kuřáky, kteří teprve začnou uvažovat o zanechání kouření (jsou jich 3 % z nynějších přihlášených uživatelů), je obtížné oslovit. Jsou však klíčovou cílovou skupinou kampaně. Věříme si, že nové výzvy je přimějí k tomu, aby postoupili do další fáze,“ doplňuje Steven de Peuter.

iCoach odmění úspěšně dokončené výzvy pomocí zpráv. Ty obsahují povzbudivé informace o počtu přihlášených uživatelů v každé fázi dle zemí v reálném čase, počet splněných výzev a šance postupu do další fáze. Zprávy tak budou motivovat uživatele a umožní jim se cítit jako člen silné komunity. Uživatelé platformy iCoach navíc budou mít možnost sdílet své výzvy a cíle na sociálních sítích. To posílí emotivní pojetí protikuřácké kampaně.

Připravte si výzvu pro Světový den bez tabáku

Každoročně poslední květnový den Světová zdravotnická organizace (WHO) a její partneři pořádají Světový den bez tabáku. Cílem je zvýšit povědomí o škodlivých účincích tabáku na zdraví a snížit jeho konzumaci. Zaregistrujte se do platformy iCoach a u příležitosti Světového dne bez tabáku zveřejněte svoji první výzvu!

 Pro více informací navštivte web: www.exsmokers.eu

Portál Veřejné Zdraví od Evropské unie: http://health.europa.eu