Menstruace a její nepříjemné projevy mohou zhatit dovolenou kterékoli z nás. Pokud žena navíc nekrvácí pravidelně, metoda výpočtu menstruace na půl roku dopředu nefunguje. Dostanete-li se do takové situace, máte několik způsobů, jak datum menstruace posunout tak, aby to vyhovovalo vašim plánům.

Mějte však na paměti, že posouvání menstruace může narušit celý menstruační cyklus a zvažte, zda toto riziko chcete podstoupit. V každém případě byste se měla poradit se svým ošetřujícím gynekologem, protože pouze ten zná váš zdravotní stav a dokáže vám nejlépe poradit s nejvhodnější metodou. Lékař vám také místo oddálení může doporučit menstruaci naopak vyvolat dříve.

Hormonální antikoncepce

Pokud žena používá jednofázovou hormonální antikoncepci, je možné po dobrání jednoho plata antikoncepce začít s dalším. Po dobrání druhého plata prášků se menstruace sama dostaví. S třífázovou antikoncepcí je to trochu složitější, ale váš gynekolog vám jistě poradí. Využít se dají také antikoncepční náplasti, které se nalepují i po dobu, po kterou potřebujete menstruaci oddálit.

Speciální přípravky

Po vyhodnocení vašeho zdravotního stavu vám může gynekolog předepsat speciální přípravek, který obsahuje norethisteron acetát. Jde o tablety s vysokou dávkou syntetického ženského hormonu ze skupiny progestinů. Začínají se brát nejméně 3 dny před očekávaným začátkem menstruace a berou se během celé doby, kdy si nepřejete menstruovat. Po vysazení léku se menstruace zpravidla dostaví do čtyř dnů. Krvácení lze tímto způsobem odsunout až o měsíc.

Tablety se však nesmí brát, pokud existuje možnost, že jste těhotná, protože norethisteron nepříznivě ovlivňuje vývoj plodu. Vhodné nejsou ani v případě kojení, protože se dostávají do mateřského mléka. Pokud se vás některá z těchto možností týká, tento lék v žádném případě nepoužívejte. Některé ženy navíc mohou během užívání tohoto léku přechodně pociťovat vedlejší účinky jako bolest hlavy, nevolnost, bolest břicha či zvracení.

Posouvání cyklu vždy dobře zvažte

Pokud trpíte poruchami menstruačního cyklu a léčíte se na ně, není vhodné menstruaci posouvat. Pravidelnost cyklu je v tomto případě žádoucí a podání velké dávky hormonů by mohlo váš cyklus rozhodit.

Potřebujete-li odsunout začátek menstruace příliš často (více než třikrát ročně), je vhodné uvažovat o dlouhodobém posunu pomocí hormonální antikoncepce. Existují přípravky, díky kterým můžete se svým cyklem nakládat podle uvážení.

Uvažujete-li o posunu data své menstruace, vždy nejdříve vyhodnoťte veškerá pro a proti a rozhodně se obraťte na svého ošetřujícího gynekologa. Důležité je také přijít za lékařem s dostatečným časovým předstihem, protože pouze tehdy se otevírá cesta pro zvážení vícero metod a léky se stihnou nasadit včas. V žádném případě neužívejte hormonální přípravky, které vám dá například kamarádka, protože neuvážené užívání dávek hormonů může mít nežádoucí účinky.