foto

Když se slepé střevo ucpe a zanítí, je třeba ihned jednat. Není dobré nechat zánět postoupit až do fáze, kdy by mohlo slepé střevo prasknout. Infikování celé dutiny břišní vás může i ohrozit na životě. Lze k němu dojít už po 24 až 72 hodinách po objevení prvních příznaků. Naštěstí se ve většině případů podaří slepé střevo odoperovat včas.

Diagnózu často stěžuje skutečnost, že řada lidí nemá klasické příznaky. Navíc u starých lidí se může zanedbat zánět v důsledku velkého prahu bolesti, u těhotných žen je onemocnění těžko rozpoznatelné, a ještě obtížněji operovatelné.  

Podle jakých příznaků můžete zánět slepého střeva poznat?

Asi nejtypičtějším znakem zánětu je bolest začínající v nadbříšku, která se postupem času přesouvá do pravého podbříšku. Nabývá na intenzitě již v horizontu několika hodin.

Některé příznaky vedou mylně k žaludečním nebo střevním obtíží. Zánět totiž většinou doprovází zvracení, nevolnost, ztráta chuti, nadýmání, průjem nebo naopak zácpa, které se ani po několika dnech nelepší. Někdy lze pozorovat také hlen ve stolici.

Zhoršení zdravotního stavu signalizují i nízké teploty, zimnice, třesavka. Zvyšující se horečka a zvětšující se bolest do takové míry, že vám dělá problém se postavit, vás upozorňuje na to, že byste už opravdu neměli déle otálet a vyrazit na pohotovost. 

Jak probíhá zánět slepého střeva u dětí?

U dětí je situace zhoršená nejen tím, že dítě není povětšinou schopné rozeznat centrum bolesti, ale i proto, že si stěžuje na velmi nespecifické příznaky. Bolest bříška v okolí pupíku často doprovází zvracení, průjem nebo zácpa. U nejmenších dětí často převažuje nafouklé bříško citlivé na dotek nad doprovodnými příznaky. Výjimkou není ani mírná horečka, která zánět doprovází. I zde platí, že bolest se zhoršuje s ostatními příznaky.

Jak probíhá operační odstranění slepého střeva?

Operační odstranění slepého střeva (apendoktomie) patří v současnosti mezi běžné zákroky, které si vyžadují několik dní hospitalizace a podávání antibiotik. Lékař doporučí zákrok na základě vyšetření břicha pohmatem, sleduje zvyšování produkce bílých krvinek z krevních a močových testů a vyžádat si může také rentgen.

Jak se zachovat při podezření na apendicitidu?

Určit, kdy se jedná o zánět slepého střeva, je obtížné i pro lékaře, nesnažte se ho sami rozpoznat a raději jeďte na pohotovost zbytečně, než abyste později litovali. Čím dříve se zánět zachytí, tím lépe se pak léčí.

Důležité je, abyste nepodávali sobě, ani svému dítěti žádné léky tišící bolest, které by mohly zastřít zdroj bolesti. Stejně tak nepijte, ani nejezte před odjezdem do nemocnice, abyste zbytečně nezkomplikovali provedení akutní operace.

Dosud neexistuje žádná prevence proti zánětu slepého střeva, proto je obzvlášť důležité sledovat i sebemenší příznaky.