Když se perioda zpomalí nebo nepřijde vůbec - zásadní u tohoto problému je váš věk. Pokud je vám dvacet nebo třicet, jako první možnost se nabízí těhotenství. Žádná antikoncepce většinou není stoprocentní, takže nejdříve zkuste potvrdit nebo vyloučit těhotenství.

S úbytkem estrogenu se snižuje i četnost menstruace

Ženy po čtyřicítce a padesátce mohou být v období tzv. perimenopauzy. Jedná se o období před nástupem menopauzy, kdy už dochází ke snížení produkce estrogenu a snižuje se i četnost menstruace, zároveň může být perioda slabší a kratší. Menopauza nastává, když se menstruace nedostaví po dobu jednoho roku. Průměrný věk nástupu menopauzy je 51 let.

Další možnou příčinou pro vynechání menstruace je nadměrné cvičení. Intenzivní cvičení má vliv na produkci a regulaci reprodukčních hormonů zapojených do menstruačního cyklu, a proto je chybějící menstruace běžným jevem u atletek nebo baletek. Ze stejného důvodu nemusí mít menstruaci dívky a ženy trpící anorexií.

Během intenzivního krvácení ubývá železo v těle

Mezi další důvody, které mohou způsobit vynechanou menstruaci, patří kupříkladu porucha štítné žlázy, hypofýzy, porucha hypotalamu, obezita, kojení, perorální antikoncepce, stres, hormonální nerovnováha, onemocnění dělohy nebo ovariální selhání.

Pokud krvácíte více než obvykle - může u vás dojít k výraznější ztrátě železa. Při jeho nedostatku dochází k poklesu počtu červených krvinek a může dojít k chudokrevnosti. Chudokrevnost může být doprovázena dušností, nezvykle bledou pokožkou a únavou. Pokud máte pravidelně velmi silnou menstruaci, je vhodné požádat lékaře o kontrolu krevního obrazu, abyste vyloučila případný deficit železa.

Pomoci může i antikoncepce

Síla vašeho měsíčního krvácení může být ovlivněna děložními myomy nebo polypy, potratem nebo mimoděložním těhotenstvím, užíváním některých léků, změnou antikoncepčních pilulek, poruchou srážlivosti krve nebo i rakovinou dělohy. Při každém neobvykle silném krvácení je vhodné navštívit lékaře. Pokud běžně trpíte silnou menstruací, je možné ji ovlivnit výběrem vhodných antikoncepčních pilulek případně i zavedením nitroděložního tělíska.

Pokud krvácíte v období mezi řádnými periodami - váš problém může být zcela neškodný (například zapomenutá pilulka), ale také velmi vážný (například rakovina nebo mimoděložní těhotenství). V každém případě navštivte pro uklidnění lékaře.

Bolestivá menstruace - tzv. dysmenorea, bývá pro některé ženy tak intenzivní, že se jim ani nepodaří vstát z postele. Může být doprovázena také průjmem, zvracením, bolestmi v dolní části zad, bolestmi hlavy. Bolest může být průvodním projevem vaší menstruace, někdy ale může být také symptomem myomu nebo endometriózy.

Návštěvu lékaře neodkládejte, pokud je v rámci vašeho cyklu něco jinak, než obvykle. Zejména pokud:

  • je vaše obvykle pravidelná menstruace nepravidelná
  • perioda přichází častěji než každých 21 dní nebo po více než 35 dnech,
  • krvácíte déle než sedm dní v kuse (a není to u vás běžné)
  • u vás již nastoupila menopauza, a přesto jste opět začala krvácet
  • je vaše krvácení tak silné, že spotřebujete za hodinu jednu nebo více vložek (tamponů) po dobu několika hodinkrvácíte v období mezi periodami
  • je vaše menstruace velice bolestivá