Občasné zvracení je normální

Zpětný pohyb stravy, tzv. reflux, vzniká, pokud se mléko, které vaše dítě vypije, dostane ze žaludku zpět do jícnu. Může to být způsobeno velikostí žaludku, který je ještě moc malý (asi ve velikosti golfového míčku), takže je snadno roztažený vypitým mlékem, anebo nedostatečnou „těsností“ dolního jícnového svěrače, který propustí potravu ze žaludku zpět. 

Téměř každé miminko čas od času blinká, některé děti provází blinkání i při každém krmení. Pokud je přesto miminko syté, spokojené, přibírá na váze a nemá žádné dýchací potíže, můžete být klidní. Spodní část jícnu se zpevní během prvního roku života dítěte (obvykle mezi 4. a 5. měsícem) a blinkání vymizí.

Pozor na komplikace

Ovšem pokud naopak miminko v souvislosti se zvracením pociťuje bolest, trpí dýchacími potížemi (dušnost, kašel, říhání) či nepřibírá, může se jednat o refluxní chorobu jícnu – gastroezofageální reflux (GERD). V tomto případě je na místě návštěva vašeho dětského lékaře, vyšetření a určení správné léčby.

Při problémech s GERD se doporučuje několik jednoduchých zásad, které mohou zmírnit potíže: po krmení ponechte dítě ve vzpřímené poloze, snažte se předejít tlaku v oblasti břicha, zkuste mléko zahustit. Pokud ani tyto rady nezmírní potíže vašeho miminka, je dalším krokem léčba medikamenty, která se však většinou neobejde bez vedlejších účinků.