foto

Pravidlo první: Nepoužívejte k mytí intimních partií obyčejné mýdlo

Už jste jistě slyšela o přirozeném pH pokožky 5,5. Ve vagíně by se mělo pohybovat okolo 4. Prostředí by mělo přispívat k tomu, aby zde nebezpeční mikrobi nepřežili a aby si spermie našli správnou cestu k vajíčku. Běžné sprchové gely způsobují, že prostředí je zásaditější, než by mělo být. Proto je žena náchylnější ke vzniku kvasinkových onemocnění. Používejte proto speciální gely pro intimní hygienu s obsahem kyseliny mléčné, nebo pouze čistou vodu.

Pravidlo druhé: Dodržujte pravidelnou hygienu, nejméně dvakrát denně

Svým intimním partiím dopřávejte hygienu nejméně dvakrát denně, ideální by bylo její provádění po každém navštívení toalety. Velmi užitečným pomocníkem pro tuto příležitost jsou ubrousky pro intimní hygienu, které obsahují antiseptické látky, nezpůsobují podráždění a pomáhají znovu nastolit správné pH v pochvě.

Pravidlo třetí: Intimní vložky měňte maximálně po 4 hodinách

Pokud jste zvyklá nosit intimní vložky, nezapomeňte je pravidelně měnit. Poskytují totiž vhodné prostředí pro množení nežádoucích bakterií. Čím déle vložku nosíte, tím méně z ní máte užitku a tím více vám hrozí podráždění zevních pohlavních orgánů. Mimochodem stejné pravidlo platí i pro dny menstruace. Extrémně opatrná byste také měla být v období těhotenství a udržovat úzkostlivou hygienu, protože až 80 procent všech komplikací je způsobeno infekcí vagíny, ke které dochází přehlížením základních pravidel intimní hygieny.

Pravidlo čtvrté: Berte v potaz „kapky“ označující absorpci vložky

Čím více kapek na obalu najdete, tím silnější absorpci vložky mají. Nejsilnější bývají určeny na noc, mají vás ochránit po celou noc, ostatní jsou vhodné pro různou intenzitu menstruace. Neřiďte se ale tím, jak dlouho menstruace trvá, ale jak silná opravdu je. I když nepoznáte rozdíl v nasáknutí vložky, může to mít vliv na mikroflóru intimních partií.

Pravidlo páté: Používejte tampóny, ale dodržujte bezpečnostní opatření

Jestliže používáte tampóny v první dny intenzivní menstruace, vyměňujte je po dvou hodinách. Na noc si tampón raději vůbec nezavádějte. Při užívání tampónů vám hrozí podráždění, nebo dokonce tzv. syndrom toxického šoku, které způsobují bakterie množící se v těle, stafylokok a vzácněji streptokok. Jedná se o vzácné, ale závažné onemocnění, při němž je třeba vyhledat rychlou lékařskou pomoc.

Pravidlo šesté: Vybírejte pohodlné spodní prádlo

Tanga možná vypadají dobře, ale pro intimní hygienu jsou pohromou, slouží totiž k snadnému přenášení bakterií přímo z řitního otvoru na genitálie. Soustřeďte se nejen na pohodlný střih spodního prádla, ale i na jeho materiál. Neprodyšný materiál neumožňuje cirkulaci vzduchu a zapaření podporuje množení bakterií. Na rozdíl od toho, bavlněné kalhoty absorbují vlhkost a nezpůsobují vyrážky a podráždění. Dejte pozor i na plavky, nezůstávejte v mokrých plavkách po tom, co vylezete z vody. Ani časté používání sauny intimním partiím příliš neprospívá.