Obecně platí, že sladké nápoje jen zvyšují žízeň, zatímco ty neslazené vám pomohu horká počasí přečkat v klidu. Vysoký obsah cukru v některých z nich znamená také větší množství zkonzumovaných kalorií, které nejsou našemu tělu nijak prospěšné.

Nejlepším letním nápojem je voda

Voda je nejzdravějším nápojem, jaký můžete svému tělu dopřát. Neobsahuje žádný tuk, kalorie ani uhlohydráty. Denně se doporučuje vypít alespoň 6-8 sklenic, aby bylo vaše tělo dobře hydratované.

Kromě hydratace těla pomáhá voda také při hubnutí, pomáhá ke zdravější pokožce a má zkrátka spoustu blahodárných účinků. Pokud ji nemáte rádi pro její „obyčejnou“ chuť, zkuste si ji například dochutit citronovou šťávou, pomerančem nebo jinými druhy ovoce. Na trhu existuje také mnoho typů ochucených vod, dávejte si ale pozor na obsah cukru a kalorií a vybírejte spíše ty s přírodní chutí.

Mléko vašemu tělu prospěje

Mléko je dobré pro vaše tělo, protože je bohatým zdrojem vápníku a vitaminu D. Kromě toho, vychlazené mléko je v horkých dnech také osvěžující.

Odstředěné mléko neobsahuje žádný tuk a jen malé množství sacharidů. Pokud ho vypijete sklenici denně, posílíte tím své kosti a uděláte také něco pro své zdraví.

Pijte čaj bez theinu, abyste tělo nedehydrovali

Zelený čaj lze pít teplý nebo také ledový. Jeho konzumace snižuje riziko onemocnění rakovinou, snižuje hladinu cholesterolu a pomáhá hubnout.  Tato přírodní bylina se ukázala jako jeden z nejzdravějších nápojů na světě, které můžete pít. Zelený čaj pokud možno slaďte co nejméně. Pokud si vyberete ke konzumaci černý čaj, vybírejte z druhů bez theinu, abyste naopak tělo nedehydratovali.

100% džusy mohou nahradit část ovoce

Při nákupu ovocných šťáv a džusů berte jako hlavní kritérium pro výběr to, zda je opravdu ze 100 % ovocný a bez jakýchkoliv konzervantů.

Mnohé džusy jsou sice za příznivou cenu, obsahují ale většinou jen pouhé procento ovocné šťávy. Když si budete vybírat kvalitní nápoje, můžete tím nahradit doporučený denní přísun ovoce.

Mléčné koktejly raději domácí

Mléčné koktejly mají tu výhodu, že si je můžete vyrobit z oblíbeného ovoce, jednoduše tak, že v mixéru smícháte čerstvé ovoce (nebo zeleninu) s mlékem. Koktejly jsou pro letní měsíce skvělé, dodávají živiny, osvěžují a zároveň jejich konzumací děláte něco pro své zdraví.

Pozor ale – doma vyrobený koktejl nesrovnávejte s koktejly, které zakoupíte v provozovnách rychlého občerstvení – ty bývají zpravidla plné cukru a chemických konzervantů.

Existuje více druhů osvěžujících nápojů. V každém případě se při jejich výběru ale zaměřujte na etikety s informacemi o složení. Některé nápoje vám totiž mohou místo osvěžení a povzbuzení spíše škodit. Buďte tedy pozorní k tomu, co pijete a pečujte o své tělo tím správným způsobem.

Speciál Bezpečné léto - Pitný režim a prevence dehydratace

Po celé léto vás budeme ve speciálu Bezpečné léto informovat o všem, co by vás v létě ze zdravotního hlediska mohlo zajímat.