Jak funguje menstruace, pokud beru hormonální antikoncepci?

Ve většině případů funguje hormonální antikoncepce následovně: 21 dní užíváte tablety obsahující hormony, poté si uděláte sedm dní přestávku a během ní začnete krvácet. Možná vás ale překvapí, že ve skutečnosti menstruaci nemáte. Krvácení, které se u vás po vysazení pilulek dostaví, je pouze takzvaná pseudomenstruace.

Pravá menstruace ukončuje cyklus ženy, ve kterém byla přítomna ovulace. Užívání hormonální antikoncepce ale ovulaci zabraňuje. Protože se z vejcovodů neuvolní vajíčko, nedochází ani ke ztluštění děložní výstelky, která by u ženy bez antikoncepce musela být vyloučena z těla pryč menstruačním krvácením.

Proč tedy krvácíte? S vysazením pilulek u vás dochází k poklesu koncentrace hormonů a gynekologové mluví o takzvaném krvácení „ze spádu“ (myšleno spád nebo pokles hormonů). Tato pseudomenstruace není pro tělo ženy potřebná a nemá žádný očistný význam.

Možná si říkáte, proč vlastně takové pseudomenstruační krvácení máte, když není v těle potřeba. Vysvětlení je historické. Když lékaři s hormonální antikoncepcí začínali, domnívali se, že se díky pseudomenstruaci ženy budou cítit přirozeněji.

Schéma, kdy po 21 dnech nastupuje menstruace, totiž napodobuje přirozený menstruační cyklus. Navíc v době, kdy ještě nebyly k dostání domácí těhotenské testy, sloužilo krvácení jako důkaz, že pilulka splnila svůj účel a nedošlo k otěhotnění. I dnes některé ženy odmítají dlouhé cykly, protože by se bez pravidelného krvácení cítily nepatřičně.

Je spolehlivost hormonální antikoncepce zajištěna i v době menstruace?

V pauze, kdy krvácíte a neužíváte pilulky, jste před otěhotněním chráněna stejně dobře jako v období, kdy jste pilulky užívala. Hormony ve vašem těle sice poklesnou, ale k otěhotnění přesto nemůže dojít. Dříve užité tablety totiž zablokovaly ovulaci, která je k oplodnění nezbytná. A tablety, které užijete po skončení pauzy, zabrání ovulace následující.

Lze pomocí hormonální antikoncepce posunout datum menstruace?

Hormonální antikoncepce je velmi vhodný prostředek k posunutí data menstruace. Nejjednodušší je to s takzvanými jednofázovými druhy, u kterých mají všechny tablety stejnou barvu a složení. Datum menstruace posunete takto: po dobrání prvního blistru neuděláte přestávku a začnete užívat tablety z dalšího blistru. Podle toho, kolik dní navíc bude tabletu užívat, se posune i datum vašeho krvácení.

V žádném případě však datum menstruace neposouvejte užitím méně tablet z prvního blistru. Pokud totiž cyklus zkrátíte pod 21 dní, není antikoncepční účinnost v následujícím cyklu spolehlivá. Posouvat datum menstruace lze i u vícefázových druhů antikoncepce, ovšem proces je složitější. Nejlépe uděláte, pokud se v takovém případě poradíte se svým gynekologem.

Jak dlouho mohu užívat hormonální antikoncepci bez menstruace?

Jednofázovou hormonální antikoncepci můžete bez přestávky užívat libovolně dlouho – bez krvácení můžete být tři měsíce, ale klidně i rok. Gynekologové doporučují udělat přestávku v užívání tablet alespoň jednou ročně nebo v případě, že se při nepřetržitém užívání objeví krvácení či špinění.

Pokud užíváte tímto způsobem více balení za sebou, hovoří se o takzvaném dlouhém cyklu. U jednofázových tablet navíc ani nemusíte užívat pilulky po celých blistrech – pokud se rozhodnete udělat přestávku například po 46 pilulkách, nic se neděje.

Nejsou dlouhá období bez menstruace pro tělo škodlivá?

Jak už bylo řečeno výše: pseudomenstruace, kterou máte při užívání hormonální antikoncepce, nemá pro tělo žádný význam. Vzhledem k tomu nemohou být dlouhá období bez ní pro tělo nijak škodlivá.

Naopak řada studií potvrdila, že metoda dlouhých cyklů je pro tělo ženy spíše výhodou, protože je při ní hladina hormonů stabilní. Kolísání hladiny hormonů během vysazení tělo zatěžuje více, než jejich dlouhodobé užívání. Díky tomu, že nekrvácíte, také odpadají všechny problémy s tím spojené, jako jsou bolesti, chudokrevnost, problémy s pletí nebo změny nálad.