fotoPřetěžování kloubů

Počkat! Artritida je přece problém starých lidí, s tím si ještě nemusím dělat hlavu, říkáte si. Jenže to je omyl. S tímto onemocněním se můžete setkat v každém věku.

Artritida je způsobená přílišnou zátěží chrupavky. Její nejběžnější forma, takzvaná osteoartritida, se projevuje bolestí a ztuhlostí kloubů. Můžete si ji způsobit zraněním, ale také každodenním přetěžováním kloubu.

A právě nevhodné boty časem vedou k rozvoji artritidy i u mladých lidí. Britští vědci provedli výzkum o dvou tisícovek lidí a zkoumali, jaké obutí nosí a zda nepociťují bolesti. Čtvrtina žen v anketě uvedla, že nosí vysoké podpatky každý den nebo často.

Vědci varují, že při dlouhodobém nošení vysokých podpatků se mění držení těla a neúměrně se zvyšuje tlak na chodidlo, kotník a kolenní kloub.

Nevhodné boty na sport

Anketa také ukázala na další závažný nedostatek v obouvání -  77 % lidí nenosí při sportu boty speciálně k tomu určené. Tím se vystavují nejen riziku artritidy, ale také vážných zranění.

„Těm, kdo nenosí sportovní boty, hrozí skutečné riziko. Při některých sportech překročí síla vyvinutá na klouby až osmkrát tělesnou váhu,“ uvedl výzkumník profesor Anthony Redmond.

Podle výzkumu navíc lidé problémy s chodidly podceňují. Zatímco 65 % lidí trpí ztuhlostí chodidel a kloubů, jen polovina z nich vyhledá pomoc lékaře. Přitom je velmi pravděpodobné, že trpí právě osteoartritidou.

„Pokud vás trápí častá bolest chodidel nebo kotníků, neignorujte ji. Některé z forem artritidy začnou nejdříve v chodidle, ale při včasné léčbě lze dosáhnout výborných dlouhodobých výsledků,“ dodal Redmond.

Jak se správně obout?

Denní nošení:

  • Zvolte boty s kulatou špičkou, která netlačí na vaše prsty
  • Podpatek noste do výšky dvou až tří centimetrů, vyšší pouze ojediněle a krátkodobě

Sport:

  • Používejte pouze vhodnou sportovní obuv, která je dostatečně pevná a stabilní
  • Vyberte boty s kvalitní podrážkou, která tlumí nárazy a šetří tak vaše klouby