Stimulací neuronů lze ovlivnit obezitu

Jednoduchými testy na myších byly zjištěny jasné aktivace neuronů v mozku pomocí nikotinu, které následně vysílaly do těla signály o dostatečné zásobě energie a tudíž o dostatku stravy v organismu. Testy byly založeny na kombinaci molekulárních, farmaceutických a genetických pokusech zkombinovaných s vlivem okolního prostředí.

Na zkoumaných subjektech byly pozorovány jasné vazby aplikovaného nikotinu na centrální nervovou soustavu aktivací specifických receptorů. Tyto receptory následně aktivují speciální POMC neurony, které jsou známé svým působením na zvířecí i lidskou obezitu.

Cigareta není léčba

Postupným hlubším pochopením tohoto mechanismu lze v budoucnu dosáhnout léčby a prevence obezity založené na nikotinových medikamentech, které budou působit na konkrétní buňky a neurony způsobující obezitu a zároveň nebudou stimulovat potřebu po tabáku.

Tento způsob léčby obezity s sebou ale nese také určitá rizika. Výsledky výzkumů by mohly ovlivnit pravidelné kuřáky v jejich snaze přestat kouřit, protože se budou obávat přibírání na váze. Opačným problémem pak může být skupina pacientů bojujících s obezitou, která bude využívat tabákových výrobků pro redukci své váhy.