Komáři

Komáří štípnutí přináší jen samé nepříjemnosti – bodnutí zčervená, oteče a svědí. Citlivé osoby může štípanec trápit i několik dní. Komáři navíc přenášejí řadu nemocí, u nás například boreliózu.

Při cestování vás mohou komáři nakazit malárií, horečkou dengue, japonskou encefalitidou a leishmaniózou (včetně její nejzávažnější formy zvané černá horečka). Komáři přenášejí i západonilskou horečku, která se v posledních letech rozšiřuje i po Evropě.

Jak se před komáry chránit?

Při pohybu v přírodě používejte na odhalená místa repelent na hmyz.

Nejdéle trvající ochranu poskytují repelenty, které obsahují účinnou složku DEET nebo pikardin. Podle některých studií je podobně účinný i olej z citronového eukalyptu.

Pohybujete-li se venku, mějte na sobě tričko s dlouhým rukávem a kalhoty.

Postarejte se, aby se v okolí vašeho domu nevyskytovala žádná stojatá voda, ve které se komáři líhnou. Pokud máte doma květiny, nepřelévejte je tak, aby byla voda v květináčích několik dnů. Bazénky svých dětí vypouštějte a vysušujte.

Používejte sítě v oknech a dveřích a dbejte na to, aby byly v dobrém stavu.

Používat můžete i speciální elektrické přípravky do zásuvek, které odpuzují hmyz. Nicméně jejich každodenní používání stojí hodně peněz.

Včely a vosy

Stejně nepříjemné je i bodnutí včelou, vosou, případně sršní. Většinu lidí štípnutí bolí, je citlivé, svědí a oteče. Pokud vás bodne včela, její žihadlo zůstane ve vašem těle. Žihadlo odstraňte a místo vydezinfikujte. Postižené místo pak zchlaďte. Vosa je o to horší, že vás může štípnout několikrát po sobě, žihadlo jí neodpadává.

Pokud máte jen mírnou alergickou reakci, užijte léky na bolest. Na svědění a otok můžete použít antihistaminika, případně postižené místo zchlaďte studenými obklady nebo kostkami ledu.

Pokud se u vás ale objeví vyrážka, svědění a otok na velké části těla, problémy s dýcháním nebo pocit sevřeného hrudníku, raději jeďte na pohotovost. K lékaři byste měli zajít i v případě, že pociťujete závratě nebo vám silně oteče tvář či jazyk.

Pozor na alergickou reakci

Pokud víte, že jste na štípnutí hmyzem alergičtí, je dobré mít u sebe injekci s epinefrinem. Pomůže zmírnit vážnou alergickou reakci. Jedná se ale jen o dočasnou pomoc, většina lidí potřebuje navštívit lékaře.

Včelí či vosí bodnutí může vyvolat i závažnou alergickou reakci, takzvaný anafylaktický šok, který ohrožuje život pacienta. Předem ani nemusíte vědět, že jste na bodnutí včelou či vosou alergičtí, o to nebezpečnější pak může pro vás tato situace být.

Nechcete-li zbytečně přitahovat pozornost hmyzu, oblékejte si oblečení světlých barev bez květinových vzorů. Nepoužívejte těžké parfémy květinových vůní. Hlídejte si jídlo a sladké nápoje.