Ospalí lidé mají tendenci se přejídat, říká studie Columbia University v USA. Problémem je především to, že ospalí lidé jedí především tučná jídla, místo aby se rozumně najedli, doplňuje studie Výzkumného centra pro obezitu v New Yorku.

Během studie bylo 26 lidí (13 mužů a 13 žen) udržováno v kontrolovaném prostředí po dobu 6 dnů. Během toho jim byly navozeny 2 situace. Během jedné bylo účastníkům poskytnuto dostatek odpočinku, v posteli strávili 9 hodin denně. V druhém případě měli účastníci povoleno strávit v posteli jen 4 hodiny denně.

První čtyři dny účastníci dodržovali stejnou dietu, pátý den jim pak bylo povoleno, aby jedli, co chtějí.

Ženy na únavu a nedostatek spánku reagují hůře než muži

A právě během dne, kdy muži a ženy mohli jíst, co si přejí, ale přitom nebyli dostatečně odpočinutí, narostl jejich denní kalorický příjem o 300 kalorií. Ty přitom doplňovali především z nasycených tuků.

Ženy na únavu a nedostatek spánku reagovaly hůře než muži. Jejich kalorický příjem narostl více než u mužů (přijali o 65 kalorií více než muži) a svůj jídelníček obohacovaly spíše o tučná jídla. Na únavu a nedostatek spánku jsou tedy ženy citlivější než muži.

Závěry studie uvádějí, že nedostatek spánku a únava se projevují přejídáním, čehož důsledkem může být obezita, a tím zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění.