foto

Přizpůsobte se typu dopravy

Pokud se chystáte vyjet na prázdniny autem, nemůžete předem předpokládat, že vaše dítě vydrží sedět hodiny na jednom místě, proto pro něj musíte vymyslet zábavu. Dítě musí být samozřejmě posazeno a připoutáno v autosedačce. Předně se ujistěte, že jste ho na cestu neoblékli příliš teple. Počítejte s tím, že nebudete chtít zastavovat pokaždé, když ho budete muset převléknout. Volte proto více lehčích vrstev, které můžete snadněji sundat.

Nezapomeňte podávat dítěti pravidelný přísun tekutin (mléka nebo vody) a během jízdy si naplánujte krátké přestávky, abyste ho mohli osvěžit na čerstvém vzduchu. Určitě si dejte pozor na otevřená okénka za jízdy, dítě by vám mohlo z průvanu onemocnět.

Pokud jste se rozhodli na dovolenou odletět, nezapomeňte, že děti snášejí všechny tlakové změny velmi citlivě. Často z pocitu zalehlých uší pláčou, proto jim dávejte pravidelně pít. Abyste zabránila bolestem v uších, dejte dítěti cucat bonbón i při vzletu a při přistání, nebo mu dávejte neustále pít po menších doušcích. V letadle bývá klimatizace a chladno, proto si s sebou přibalte i něco, co vás uchrání před průvanem.

Dovolená u moře

Nikdy nenechávejte dítě na slunci! Nenechávejte ho dlouho ani na pláži pod slunečníkem nebo pod kapotou kočárku, k dítěti se totiž i tak dostanou sluneční paprsky odražené od písku nebo od vody. V každém případě nezapomeňte vašemu dítěti vždy nasadit pokrývku hlavy a dětské sluneční brýle (pozor, mnoho brýlí není opatřeno UV filtrem, takže vybírejte obzvláště pečlivě). Také neváhejte použít opalovací krém s nejvyšším ochranným faktorem.

Dovolená na horách

Při výběru destinace se pokuste vybrat ubytování, které není výše jak 1500 metrů nad mořem, kde byste mohli riskovat, že vám nebude dítě dobře spát. Na horách je počasí velmi proměnlivé a teplotní výkyvy nejsou ničím zvláštním, kontrolujte proto, jestli není vaše dítě v oblečení příliš rozpálené nebo naopak chladné – děti neumí odhadovat svoji tělesnou teplotu, proto buďte opatrnější.

Dovolená na vesnici

Především si dávejte pozor na silné slunce a na teplotní rozdíly mezi dnem a nocí. Obzvláště opatrní buďte na komáry a jiný hmyz. Určitě vybavte kočárek ochranou sítí. Pokud si s dítětem hrajete na trávě, nezapomeňte ho natřít repelentem.

Dovolená v zahraničí

Před odjezdem do zahraničí se poraďte se svým pediatrem o možném očkování pro destinaci, do které se chystáte. Zároveň se s ním poraďte, co dítě smí a nesmí v dané destinaci jíst. Nezapomeňte, že některé potraviny, na které jste zvyklí doma, v zahraničí nenajdete, proto se předem dostatečně vybavte.

Zvláštní opatření

Pozor si dejte především na úpal. Dítě, které je dlouhou dobu na slunci, se velmi snadno dehydratuje, proto dbejte na pravidelný pitný režim.

Co s sebou pro první pomoc?

Do zavazadla si určitě přibalte desinfekci, obvazy, paracetamol, teploměr, insekticid, síť proti komárům, pinzetu, kterou budete moci odstranit třísky, opalovací krém a tak dále. Vše samozřejmě v závislosti na vaší cílové destinaci.

Poslední tip: Snažte se, jak jen je to možné, dodržovat již zajetý denní program dítěte: dobu jídla, dobu spánku, četnost přebalování atd.