Málokdo ví, že přitažlivý bronz, který opalováním získáváme, je vlastně důsledek poranění svrchní vrstvy kůže slunečním zářením. Čím déle se opalujete, tím větší poranění si způsobíte. Sluníčko vám může přivodit popáleniny 1. a 2. stupně.

Popáleniny prvního stupně

Při prvním stupni je poškozena pouze vrchní vrstva kůže. Pokožka zčervená, na dotek pálí a je bolestivá. Spálení se projeví několik hodin po opalování. Vyléčit spálení 1. stupně trvá od několika dnů po několik týdnů.

Můžete použít léky na bolest, zvlhčující krémy na ztišení bolesti nebo studené obklady. Prodávají se i speciální krémy, které kromě tišení bolesti také chladí a pomáhají regenerovat kůži.

Při těžkém spálení navštivte lékaře

Druhý stupeň popálenin od slunce je již nebezpečnější. Kůže je poraněna hlouběji, jsou poškozena i nervová zakončení. Na pokožce se objeví otoky a puchýře. Tyto popáleniny jsou mnohem bolestivější a jejich vyléčení trvá delší dobu.

Jak si s popáleninami od slunce poradily naše babičky?

  • Chladivé obklady z jogurtu nebo tvarohu
  • Vlažná koupel, do které přidáte podmáslí nebo jogurt
  • Výtažky z aloe vera 
  • Rozkrájená okurka

V případě, že vás potká něco podobného, navštivte lékaře. Pokud se vám v puchýřích vytváří voda, v žádném případě je nepropichujte. Tekutina, kterou obsahují, má léčivé účinky. Propíchnutím můžete navíc do rány zanést infekci.

Před sluncem se dobře chraňte

Před spáleninami se můžete chránit používáním opalovacím prostředků s faktorem (tzv. SPF = sun protection factor), který odpovídá vašemu fototypu. Když použijete vyšší faktory, ničím si neublížíte, maximálně se jen neopálíte.

Děti musí být chráněny ještě důsledněji – často a hodně mazat opalovacími krémy. Také by měly mít pokrývky hlavy, protože i na hlavě se mohou ošklivě spálit.

Nevystavujte se slunečním paprskům v době, kdy jsou nejintenzivnější (mezi 11. a 15. hodinou). Sluneční záření může způsobit nejen spáleniny, ale také rakovinu kůže. Jestliže máte podezření, že se na vaši kůži nacházejí podezřelé skvrny, na nic nečekejte a objednejte se ke kožnímu lékaři.