Nejvíce trpí mladé dívky

Během menstruačního cyklu ženy děložní výstelka (endometrium) produkuje hormon prostaglandin. Tento hormon způsobuje, že se děloha stahuje, což má za následek křeče. Pokud má žena vyšší hladinu hormonu nebo je na něj více citlivá, její bolesti mohou být silné.

Obvykle tyto silné bolesti zažívají dívky v pubertě. „Když mi bylo třináct let, měla jsem natolik bolestivou menstruaci, že mě moje maminka omlouvala ve škole. Seděla jsem doma v křesle, s nohama přitisknutýma k hrudníku nebo si horkou vodou sprchovala spodní část břicha,“ popisuje svou zkušenost Šárka.

Po letech se hladina hormonu vyrovnává a bolesti již nejsou tak silné, případně vymizí. Přesto jsou i ženy třicetileté nebo čtyřicetileté, které trpí silnými bolestmi.

Příliš silné bolesti? Raději se nechte vyšetřit

Silné bolesti nemusí být způsobené jen vysokou hladinou prostaglandinu. Příčinou může být také zdravotní stav ženy, např. endometrióza nebo fibroidní nádory v děloze. Pokud má žena příliš silné bolesti, na které nezabírají ani léky, hodně krvácí nebo krvácí déle než sedm dnů, měla by se poradit se svým gynekologem.

Osvědčeným prostředkem, který uleví při bolestivé menstruaci, je užívání hormonální antikoncepce. Prášky obsahují hormony, které zabraňují početí. Většině žen ulevují od menstruačních bolestí a snižují krvácení během menstruace. „V současné době bolestivou menstruaci nemám. Což ale bude způsobeno tím, že beru antikoncepci. V době kdy jsem jí nebrala, jsem bolesti měla,“ potvrzuje Šárka.

Možnosti, jak si ulevit od bolesti:

  • Láhev s teplou vodou nebo teplý ručník přiložený na břicho.
  • Teplá sprcha na spodní část břicha.
  • Lehněte si na záda a pod kolena si dejte polštář - nohy tak máte zvednuté výše, než je vaše břicho a hlava.
  • Lehněte si na bok a kolena si přitiskněte k hrudníku – ulevíte tak bolesti zad.
  • Volně prodejné léky na bolest jsou osvědčené – jen dodržujte správné dávkování a léky užijte nejlépe hned v počátcích bolesti. Lépe a rychleji zabírají.
  • Pravidelné cvičení zlepšuje krevní oběh a snižuje křeče.
  • Pokud máte vaginální bolesti, upusťte od používání tampónů. Používejte raději vložky.
  • Vyhněte se alkoholu a kofeinu.