Obecné příznaky

Určité symptomy mají různé typy rakoviny společné. Muži by měli sledovat svou váhu, varovat by je měla i únava, horečka nebo změny na lymfatických uzlinách.

Výrazné hubnutí bez vlastního přičinění není obvyklé. Pokud muž ztrácí kila bez toho, aby cvičil nebo držel dietu, může se jednat o symptomy rakoviny. Při ztrátě více než 10 % své tělesné váhy během krátké doby (několik týdnů), by měl muž navštívit lékaře.

Jakékoliv změny na lymfatických uzlinách (v podpaží nebo na krku) by měly muže přivést k lékaři. Změny mohou být vyvolané zánětem, ale to může potvrdit jen lékař.

Jestliže se muž často cítí extrémně unavený, ale odpočinek nepomáhá, může se jednat o symptom rakoviny stejně jako důsledek jiné nemoci. Podezřelá je i dlouhotrvající horečka bez zjevné příčiny.

1. Rakovina varlat a prostaty

Jakékoliv změny na varlatech (změna tvaru, velikosti, barvy) jsou alarmující. Stejně jako by si ženy měly provádět samovyšetření prsou každý měsíc, i muži mají provádět samovyšetření varlat. Rakovina varlat postihuje zejména muže mezi 20 a 39 lety.

Problémy při močení potkají všechny muže s tím, jak jim přibývají léta. Nicméně časté močení, nucení na močení a pocit, že močový měchýř stále není prázdný, signalizují problémy s prostatou. Většinou se jedná o tzv. benigní hyperplazii prostaty, ale může jít i o rakovinu.

2. Rakovina prsu

Přestože rakovina prsu postihuje především ženy, není výjimkou ani u mužů. Pokud muž zjistí, že se mění tvar prsu nebo jeho velikost, měl by navštívit lékaře. Stejně tak by měl vyhledat odborníka, pokud narazí na bulku.

Varovnými znaky, které by nikdo neměl ignorovat, jsou důlky nebo svraštění na kůži prsu, zatahování bradavky dovnitř, zčervenání kůže na prsu nebo změna velikosti bradavky, výtok z bradavky.

3. Rakovina úst a jazyka

Pokud je muž kuřákem či má dokonce v oblibě žvýkání tabáku, měl by pozorně sledovat svá ústa a jazyk. Bílé skvrnky v ústech nebo na jazyku signalizují leukoplakii. Jedná se o předrakovinný stav, který je způsoben neustálým drážděním úst.

4. Rakovina jícnu a žaludku

Neustávající potíže při polykání mohou být symptomem rakoviny jícnu. Pálení žáhy je nejčastěji důsledkem toho, co jíme, nebo refluxu. Ale neustálé pálení žáhy může ukazovat také na rakovinu krku, jícnu nebo žaludku a muž by měl co nejdříve dojít k lékaři.

5. Rakovina tlustého střeva

Pokud vykašláváte krev, objeví se vám krev v moči či ve stolici, okamžitě navštivte lékaře. Krev ve stolici sice může být i od hemeroidů, ale stejně tak se může jednat o rakovinu tlustého střeva.

6. Rakovina plic

Kašel, který nedoprovází nachlazení, chřipku či jinou nemoc nebo není důsledkem užívání léků a trvá déle než měsíc, by měl každého zavést k lékaři. Může se jednat o rakovinu plic nebo také chronickou bronchitidu či reflux.

7. Rakovina kůže

Muži by měli sledovat i změny na kůži. Změněný tvar či barva znamének by vás měla zavést k dermatologovi. Může se jednat o rakovinu kůže.

8. Rakovina slinivky

Přetrvávající bolest břicha ve spojitosti s depresí může signalizovat rakovinu pankreatu. Mezi další symptomy patří změna barvy stolice (obvykle šedá).