foto

Jana Kučvová

  • laktační poradkyně-matka
  • absolvovala kurz pro laktační poradkyně-matky při Laktační lize v Thomayerově nemocnici v Praze-Krči
  • vede poradnu Laktační poradenství na našem portále

Poporodní váhový úbytek

První tři dny po porodu se dítě „čistí“ od plodové vody, pro což nepotřebuje žádný kalorický příjem. Pro podporu jeho imunity postačí pár kapek matčina kolostra (mleziva). Přirozeně tomu také odpovídá tvorba matčiny laktace, která se zpravidla začne „rozbíhat“ čtvrtý den po porodu. Váhový úbytek miminka v těchto dnech nesmí být větší než 7% porodní váhy. Hodnoty poporodních úbytku však, bohužel, při současně zavedeném režimu v nemocnicích bývají zkreslené, protože miminko je zváženo bezprostředně po porodu ještě před jeho prvním vymočením.

Váhové přírůstky kojence

Zpět na porodní váhu by se miminko mělo dostat nejpozději třetí týden po porodu. Touto dobou již matčina laktace plně odpovídá potřebám kojence, jehož váhové přírůstky by se měly pohybovat kolem 220-ti gramů každé dva týdny. Váhové přírůstky jsou ukazatelem dostatečné laktace matky a dobrého zdraví kojence. Jejich hodnoty kontroluje pediatr.

Růstový spurt

Růstový spurt je období kolem šestého týdnu a třetího měsíce věku dítěte, trvající zhruba týden, během něhož se váhové přírůstky kojence přechodně zmenší nebo dokonce zastaví. Veškerý kalorický příjem dítě spotřebuje na růst těla do délky. Tento nárůst délky je námi dostupnými měřidly sotva zjistitelný, ale z hlediska vývoje dítěte razantní. Apetit miminka v období růstového spurtu může být větší a jeho poptávka po matčině prsu a kojení tudíž častá. Mylně se pak maminka domnívá, že klesá její laktace, a vzhledem k doprovodnému snížení váhových přírůstkůčasto i pediatr mylně mamince doporučí dítě dokrmovat. Příkrm však rozhodně není na místě! Stačí, aby byla maminka pozorná k případnému zvýšenému zájmu miminka o prs.

Percentilové grafy

Maminky si často dělají starosti s tím, zda jejich dítě není na svůj věk příliš malé nebo velké. Často svého potomka poměřují s dětmi kamarádek a podobně. Přiměřený růstový vývoj dítěte sleduje pediatr pomocí percentilového grafu, který také najdete ve zdravotním notýsku s očkovacím průkazem z porodnice. Je důležité, aby váha a délka (výška) dítěte kopírovala křivku, která začíná porodními mírami Vašeho miminka. Je také důležité přihlížet ke stavbě těla rodičů – dítě drobného tatínka s maminkou patrně nebude vážit v šesti měsících věku deset kilogramů a podobně.