1. Co je to menstruační kalíšek a jak vypadá?

Menstruační kalíšek je dámská hygienická pomůcka vyrobená z hypoalergenního silikonu. Kalíšky mají různé velikosti a objemy, aby vyhovovaly ženám mladším, starším i těm po porodu. Mohou pojmout od 10 ml až po 40 ml tekutiny najednou. Ve vrchní části kalíšku je kroužek, který po rozvinutí drží pomůcku na svém místě. V dolní části je stopka, která umožní kalíšek zase vyjmout.

2. Jak se používá?

Kalíšek se zavádí do pochvy v průběhu menstruace podobně jako tampon. Složený kalíšek zavedete do pochvy, a poté jej pustíte. Hmota se rozvine, přitiskne se k poševní stěně a vytvoří podtlak, díky kterému pak krev neprotéká. Krev se poté zachycuje v nádobě.

Po naplnění kalíšku jej vyjmete a omyjete vodou. Předtím, než získáte s používáním kalíšku zkušenosti, je vhodné vyndat ho každé 4 hodiny. Zřejmě ale zjistíte, že ho můžete nechat na místě mnohem déle, maximálně však 12 hodin. Kalíšek lze používat i přes noc.

3. Jak je to s hygienou?

Před prvním použitím na začátku menstruace je nutné kalíšek vydezinfikovat. Stačí ho nechat na pět minut vyvařit ve vodě (voda ovšem nesmí úplně vřít, jinak by se kalíšek rozpustil). Pokud používáte nějakou dezinfekci, opláchněte pak kalíšek vodou, aby se látka nedostala na sliznici.

Mezi jednotlivými výměnami kalíšku postačí omytí vodou. Vždy však dbejte na to, abyste kalíšek nikam neodkládaly a abyste při manipulaci s ním měly vždy čisté ruce. Po skončení menstruace se kalíšek očistí mýdlem a teplou vodu, lze použít měkký kartáček.

4. Je zdravotně nezávadný?

Ze zdravotního hlediska jsou menstruační kalíšky, pakliže je správně používáte, dokonce bezpečnější než vložky i tampony. Zatímco materiály tamponů a vložek jsou rájem pro bakterie, silikonový materiál kalíšku jejich množení neumožňuje. Díky tomu je navíc jejich užívání zcela bez zápachu.

Odpadají i problémy s opruzeninami, které některé ženy mají při používání vložek, a na rozdíl od tamponů nejsou kalíšky spojovány se syndromem toxického šoku. Navíc jsou kalíšky vhodné i pro ženy s opakovanými vaginálními mykózami nebo kožními alergiemi.

Pokud si přesto nejste o vhodnosti používání kalíšku ve vašem případě jistá, poraďte se svým gynekologem. Může se ale stát, že váš lékař o této pomůcce ještě vůbec neslyšel – její propagace u nás zatím není tak silná jako u tamponů a vložek. Stejně ho ale požádejte, aby pro vás potřebné informace zjistil.

5. Jaké jsou jeho výhody?

Základní výhodou menstruačního kalíšku je dlouhá životnost. Můžete ho používat opakovaně po dobu 5 až 15 let. S tím souvisí i jejich ekonomická výhodnost – počáteční investice se pohybuje v řádech stokorun a ve srovnání s neustálým nákupem vložek či tamponů na něm rychle ušetříte.

Navíc je kalíšek mnohem ekologičtější: zamyslely jste se někdy nad tím, kolik odpadu vyprodukujete při každé menstruaci? Kromě toho se vám už nemůže stát, že zapomenete tampon či vložku na výměnu. Hygienickou pomůcku máte stále s sebou připravenou k opakovanému použití.

6. Jaké jsou jeho nevýhody?

Jednoznačnou nevýhodou kalíšku je situace, kdy ho potřebujete vyprázdnit a omýt na veřejných toaletách. Těžko si asi představit, že vyběhnete z kabinky se zakrváceným kalíškem v ušpiněné ruce k umyvadlu. Také se na takových místech těžko udržuje hygiena rukou.

V takových případech je vhodné s sebou nosit lahev s vodou. Tou pak můžete nad toaletou kalíšek očistit. Čistotu rukou vám zajistí vlhčené ubrousky. Nicméně uživatelky se shodují, že vymytí kalíšku postačí pouze ráno a večer – takže na veřejném WC ho stačí vyprázdnit, utřít ubrouskem a znovu zavést.

Další nevýhodou kalíšku je, že se nehodí pro všechny, například pro dívky, které ještě neměly pohlavní styk. Vyrábějí se sice v malých velikostech, které projdou otvorem v panenské bláně, obecně se však doporučují až dívkám po prvním pohlavním styku.

7. Jak je to se sporty a plaváním?

S kalíškem můžete provádět všechny sporty včetně plavání. Při plavání je navíc kalíšek mnohem pohodlnější – nemusíte se obávat vykukující šňůrky ani toho, že se nasákne chlorovanou vodou jako tampon.

8. Kde ho lze koupit?

Nejjednodušší cestou, jak získat kalíšek, je objednat si ho přes internet. Pokud byste se ale rády nejdříve poradily a výrobek si prohlédly, poptejte se v lékárnách. Některé z nich tuto pomůcku již nabízejí. Případně se zeptejte svého lékaře.