Kdy se znepokojovat?

Vpáčené mohou být obě bradavky nebo jen jedna. Pokud jste měla vpáčené bradavky prakticky odjakživa, nemusíte se bát. Rozhodně nejste s tímto problémem sama. Při průzkumu na prenatální klinice mělo ze tří tisíc žen 10 % vpáčené bradavky.

Jedná se nejčastěji o chybný embryonální vývoj prsní bradavky, kdy se tzv. epitelová jamka nezdvihne a nepřemění na prsní bradavku. Jedná se o geneticky podmíněný stav.

Do dvaceti let věku se bradavky mohou měnit

Pokud vám ještě není dvacet a trápíte se vpáčenými bradavkami, vzhledem k věku se ještě můžete dočkat změny a bradavky vám mohou vystoupit.

Pokud by ale došlo k vpáčení bradavky během života a prakticky najednou, určitě vyhledejte lékaře. Podobný problém totiž může být příznakem rakoviny prsu nebo zánětlivého onemocnění.

Problémy s kojením

Vpáčené bradavky často znesnadňují kojení. Pokud se vaše bradavky v případě sexuálního vzrušení vztyčí, bude možná stačit z vaší strany více trpělivosti a kojení se podaří. Můžete si zkusit před kojením aplikovat kousky ledu zabalené ve flanelu na dvorec, aby došlo ke vztyčení bradavky.

Pokud je tato stimulace nedostatečná, máte možnost dalšího řešení. Již během těhotenství si pořiďte systém pro vpáčené a ploché bradavky. Pomocí jemného podtlaku vytáhnete bradavku do kloboučku a ten pak nosíte několik hodin denně. Dobu nošení postupně zvyšujete. Tento prostředek snadno pořídíte například v lékárně nebo v obchodech s dětskými a těhotenskými potřebami.

Řešení chirurgickým zákrokem

Pokud jste již vyzkoušela všechny bezbolestné metody, nabízí se ještě další možnost – chirurgický zákrok. Operačních postupů existuje celá řada a je možné operaci provést třeba i jen v místním znecitlivění.

Ovšem vždy zde existuje riziko, že při operaci budou přerušeny mlékovody a vy již nebudete schopna kojit. V tomto případě se nabízí otázka, zda s operací nevyčkat až poté, co si pořídíte děti a o kojení se pokusíte i s vpáčenými bradavkami.