Informujte se předem

Do 2 let nemusíte svému dítěti kupovat letenku. Je možné, že určitou částku zaplatíte, částka je však nižší než cena letenky, je třeba se informovat u konkrétních aerolinií. Dítě se dělí o sedadlo s vámi a při vzletu, turbulencích a při přistání je připoutáno pod jedním pásem s rodičem.

Přesto se vyplatí přikoupit letenku i pro dítě, pokud je vaše cesta časově náročnější, dítěti pak můžete do letadla vzít autosedačku certifikovanou i pro letadla, některé aerolinie mají pro děti vlastní sedačky do letadla (někdy dokonce i postýlky). Nebudete muset mít dítě neustále na sobě, vaše dítko může v sedačce usnout pohodlněji než na vás a i připoutání v sedačce a ještě k sedadlu je pro něj bezpečnější než jeden pás pro 2.

Zvládněte přípravu i čekání na letišti

Ujistěte se, že na palubu letadla jste vzali veškeré potřebné věci pro dítě – léky, pití a jídlo. Pro batole vezměte na palubu letadla něco ke žvýkání či polykání, ať má možnost vyrovnávat změny tlaku vzduchu. Jestliže začne váš kojenec během letu křičet, může to být způsobené právě změnou tlaku, nakojte ho nebo ho nakrmte lahví.

Při čekání na let zajistěte svým dětem zábavu, sledujte vzlétající či přistávající letadla, případně najděte hrací koutek. Zjistěte si, jestli aerolinie, kterými cestujete, umožňují mít na palubě kočárek a autosedačku, a jestli poskytují dětská jídla. S kočárkem můžete jít až k odbavení, kde  ho odevzdáte, personál jej dá do zavazadlového prostoru a po příletu na vás kočárek bude opět po vystoupení z letadla čekat.

Potíže s přebalováním

Před nástupem do letadla vezměte své dítě na toaletu. Umožněte svým dětem, ať vám pomohou – zabalte jim batůžek nebo taštičku, kterou si mohou vzít s sebou na palubu. Pro kojence či batolata si do letadla připravte malý balíček s čistou plínkou a vlhčenými ubrousky. Přebalovací pulty na toaletách jsou většinou jen pro malé děti, takže u větších dětí může s přebalováním vzniknout problém. Zkuste se zeptat letušky, jestli nemají k dispozici nějaký větší stůl, kde nebudete bojovat s prostorem.

Pokud potřebujete ohřát kojeneckou výživu pro své děti, dejte ji letušce v dostatečném předstihu – v letadle není mikrovlnka, pro ohřívání jídla musí posádka používat horkou vodu. Dětem vezměte na palubu hračky v batůžku nebo tašce – nejlépe takové, u kterých víte, že dítko zabaví. Hračky vybalujte postupně, když si s jednou dítě přestane hrát, dejte ji zpět do batohu a vytáhněte jinou. Starším dětem vezměte to, co si přejí (samozřejmě v rozumné míře) – knížky, omalovánky, nálepky do sešitu apod.