Absces konečníku

Další názvy: rektoanální absces, periproktální absces, perianální absces

Stručný popis: Zánětlivé onemocnění v oblasti konečníku.

Nakažlivost: Ne

Šíření: Primárně infekce proniká do žláz nebo poraněním ze samotného konečníku, který je fyziologicky osídlen bakteriemi.

Popis nemoci

Absces je dutina ohraničená vůči okolí vlastní membránou. Je vyplněn hnisem. Nejčastěji vzniká v důsledku infekčního zánětu žláz v oblasti konečníku nebo řitě, způsobeným bakteriemi. Další příčinou může být poranění stěny konečníku nebo řitě.

Symptomy

Vysoká teplota, zimnice, bolest v řitní oblasti zhoršující se po defekaci (vyprázdnění stolice) nebo vsedě. K místním symptomům patří zarudnutí a vyklenutí kůže v oblasti abscesu.

Vyšetření

K diagnóze pomůže přítomnost charakteristických symptomů, jako jsou teplota, lokální zarudnutí a bolestivost. K potvrzení se využívá ultrazvukové vyšetření [odkaz] (tzv. endorektální ultrazvuková sonda je uvnitř konečníku).

Léčba

Chirurgická – otevření abscesové dutiny řezem, následné vypuštění hnisavého obsahu a zavedení drénu, který pomáhá odtoku zbylé tekutiny. U povrchově uložených abscesů je léčba většinou bez komplikací. Problematické jsou abscesy uložené hluboko v pánvi, které vyžadují i antibiotickou léčbu.

Zpět na seznam

Poslední komentáře

absces

Toto onemocnění má již po 4 moje fenka,nevím čím tomu zabránit,vždy je to z zcela nenápadně a z hodiny na hodinu.jedenkrát jsme byli řezat a jinak ji to vždy prasklo,je mi ji hrozně líto...trápí ji to a já nemohu pomoci.Jen hladíme a modlíme se ,aby se to rychle hojilo.

Romana 06.07.2016 08:47

absces

take bych nikomu neprala, me se opakuje, nejprve odstranen ambulantne po 3 letech chirurgicky operativne, po operaci se po tydnu vse objevilo znovu, je to o nervy, nemuzete lezet, sedet, stat, chodit, spat, stale citite bolest

Anonymní uživatel 25.05.2014 15:37

absces

velmi bolestivy pred zakrokem-a samotny zakrok bych nepral nikomu

robert 26.12.2013 16:35

Sdílet: Tisk
Zuby
Dermatologie
Cukrovka
Zuby
Senior
Lupénka
Atopický ekzém