Septický šok

Stručný popis: Šok je vážný stav charakterizovaný snížením prokrvením a neschopností kardiovaskulárního systému dodávat tkáním kyslík a nezbytné substráty a odvádět oxid uhličitý a vzniklé metabolity. Septický šok je charakterizovaný přítomností sepse (nebezpečný stav, kdy dochází k zaplavení organismu bakteriemi) a nedostatečnou perfúzí (průtok tekutiny) tkání.

Nakažlivost: Ano

Šíření:

Gramnegativní bakterie rodu Escherichia, Klebsiella, Enterobacter, Proteus, Pseudomonas a Neisseria.

Popis nemoci

Septický šok vzniká v důsledku infekce, průniku bakterií do krevního oběhu a generalizované zánětlivé odpovědi. Imunitní systém není schopen se efektivně vypořádat s infekcí. Výsledkem může být multiorgánové selhání a smrt.

Úmrtnost se pohybuje kolem 50 %.

Symptomy

Přítomnost alespoň dvou z následujících faktorů:

  • tělesná teplota nad 38°C nebo pod 36°C
  • srdeční frekvence nad 90 za min.
  • dechová frekvence nad 20 za 1min. nebo PaCO2 menší než 32 torrů
  • bílé krvinky pod 4 000 nebo nad 12 000

Ohrožené skupiny

Děti, starší lidé a lidé s oslabeným imunitním systémem. Hospitalizovaní pacienti s predisponizujícím onemocněním, jako je cukrovka, leukémie, jaterní cirhóza. Ohroženi jsou i nemocní při kortikoidní, cytostatické nebo imunosupresivní terapii, nemocní s dlouhodobě zavedenými katétry v cévním řečišti, dále s infekcemi močovými, žlučníkovými a střevními, po komplikovaných chirurgických výkonech.

Vyšetření

Diagnózu potvrdí mikrobiologické vyšetření. Důležité je i laboratorní vyšetření bílých krvinek a sedimentace červených krvinek.

Léčba

Je nutná hospitalizace na jednotce intenzivní péče, napojení na podporu dýchání, podávání kyslíku, infuzní terapie k doplnění tekutin a podávání antibiotik nitrožilně. Během prvních dnů lze podat glukokortikoidy nárazově a ve velkých dávkách. Zdroj infekce se musí identifikovat a radikálně odstranit. 

Zpět na seznam

Poslední komentáře

Sdílet: Tisk
Zuby
Dermatologie
Cukrovka
Zuby
Senior
Lupénka
Atopický ekzém