Avivážní prostředky

Stručný popis látky

Antistatické, změkčující prostředky na prádlo. Obsahují kvarterní amoniové sloučeniny (kationaktivní saponáty), které mohou ve vyšších koncentracích leptat sliznice a kůži (pravděpodobně nad 7,5 %). Mohou způsobit i celkovou otravu.

První pomoc (děti)

Po požití nevyvolávat zvracení, podat čaj, vodu nebo mléko, aktivní uhlí 5-8 tablet, zjistit požité množství, kontaktovat TIS nebo lékaře, není-li kontakt dostupný, vyhledat lékařskou pomoc.

Má-li postižený bolesti v krku a za hrudní kostí, dát pít, jen pokud se toho dožaduje, aktivní uhlí 5-10 tablet a vždy vyhledat zdravotnické zařízení.

První pomoc (dospělí)

Po požití nevyvolávat zvracení, podat chladné mléko, vodu nebo čaj. Zjistit požité množství, kontaktovat TIS nebo lékaře, není-li kontakt dostupný, vyhledat lékařskou pomoc. Má-li postižený bolesti v krku nebo za hrudní kostí, dát pít, jen pokud se toho dožaduje a vždy vyhledat zdravotnické zařízení. Při potřísnění kůže odstranit kontaminovaný oděv, umýt vodou a mýdlem, v případě potřeby vyhledat lékařskou pomoc (kožní či chirurgické ošetření). Po expozici očí vyplachovat spojivkový vak minimálně 30 minut tekoucí vlažnou pitnou vodou, při přetrvávajících obtížích, zarudnutí kontrola očním lékařem.

Další informace

Může dojít k poleptání sliznic i k celkové otravě!

zdroj: Rakovcová, Hana (2002): ABECEDA dětských otrav. Praha: Toxikologické informační středisko. Pelclová, Daniela et al. (2009): Nejčastější otravy a jejich terapie. Praha: Galén.
autor: MUDr. Mgr. Lenka Kotačková (podle výše uvedených zdrojů)

Zpět na seznam

Poslední komentáře

Víte starou kundu vrásčitou

Tak to jste asi ještě nepili benzín že jo když si myslíte že byste to nepřežili?!:) a rulík,durman apod. Ať už klasická konzumace nebo vylouhovaný asi také ne.jen žblepty:-D

Prozaik všechno užpil 08.04.2016 21:57

Víte starou kundu vrásčitou

Tak to jste asi ještě nepili benzín že jo když si myslíte že byste to nepřežili?!:) a rulík,durman apod. Ať už klasická konzumace nebo vylouhovaný asi také ne.jen žblepty:-D

Prozaik všechno užpil 08.04.2016 21:57

Vcera js se

po vysilujici praci na komine ve vysce po usednuti dole na zidli omylem napil syntetickeho redidla...Poradny 2 loky...Lahev js poprve koupil v zelenem plastu, jindy ho mam prelito z plechovky do sklenene, stare. To je taky napad, stacet do podobneho plastu, jako js PETky od Mattoni... Ale udelate to v zivote asi jen jednou. Pak js vypil 1,3l ty spravny Matt, vyvolal zvraceni a jeste asi 1/2 l "G" dojizdak z lahve a taky vyzvratil. Vetsina toho sajrajtu odesla ven. Uz js OK, ty rady shora na "OS redidlo" jsou mimo misu.

LUCAS 28.09.2014 10:14

Sdílet: Tisk
Zuby
Dermatologie
Cukrovka
Zuby
Senior
Lupénka
Atopický ekzém