Benzin

Stručný popis látky

Ropný derivát, součást řady rozpouštědel, čističů, leštěnek, pohonná hmota, vehikulum např. některých prostředků na ochranu rostlin.

První pomoc (děti)

Po požití nikdy nevyvolávat zvracení, nepodávat mléko, tuky, alkohol! Zjistit požité množství, kontaktovat TIS nebo lékaře, není-li kontakt možný vždy vyhledat zdravotnické zařízení. Aktivní uhlí podat až po poradě s TIS.

První pomoc (dospělí)

Po požití nikdy nevyvolávat zvracení, nepodávat mléko, tuky, alkohol! Zjistit požité množství, kontaktovat TIS nebo lékaře, není-li kontakt možný vždy vyhledat zdravotnické zařízení. Aktivní uhlí podat až po poradě s TIS. Po inhalaci vynést postiženého na čerstvý vzduch, kontaktovat TIS nebo lékaře. Po expozici očí vyplachovat spojivkový vak velkým množstvím vlažné vody minimálně 15 minut. Při přetrvávajících obtížích, podráždění, světloplachosti kontrola očním lékařem.

Další informace

Po napití, ale zejména po zvracení, dojde často ke vdechnutí tekutiny do plic se vznikem následného zánětu. První známkou vdechnutí je „zakuckání se“ nebo přetrvávající dráždivý kašel. Při vdechnutí masívního množství tekutiny možnost smrtelného průběhu nehody!

zdroj: Rakovcová, Hana (2002): ABECEDA dětských otrav. Praha: Toxikologické informační středisko. Pelclová, Daniela et al. (2009): Nejčastější otravy a jejich terapie. Praha: Galén.
autor: MUDr. Mgr. Lenka Kotačková (podle výše uvedených zdrojů)

Zpět na seznam

Poslední komentáře

Víte starou kundu vrásčitou

Tak to jste asi ještě nepili benzín že jo když si myslíte že byste to nepřežili?!:) a rulík,durman apod. Ať už klasická konzumace nebo vylouhovaný asi také ne.jen žblepty:-D

Prozaik všechno užpil 08.04.2016 21:57

Víte starou kundu vrásčitou

Tak to jste asi ještě nepili benzín že jo když si myslíte že byste to nepřežili?!:) a rulík,durman apod. Ať už klasická konzumace nebo vylouhovaný asi také ne.jen žblepty:-D

Prozaik všechno užpil 08.04.2016 21:57

Vcera js se

po vysilujici praci na komine ve vysce po usednuti dole na zidli omylem napil syntetickeho redidla...Poradny 2 loky...Lahev js poprve koupil v zelenem plastu, jindy ho mam prelito z plechovky do sklenene, stare. To je taky napad, stacet do podobneho plastu, jako js PETky od Mattoni... Ale udelate to v zivote asi jen jednou. Pak js vypil 1,3l ty spravny Matt, vyvolal zvraceni a jeste asi 1/2 l "G" dojizdak z lahve a taky vyzvratil. Vetsina toho sajrajtu odesla ven. Uz js OK, ty rady shora na "OS redidlo" jsou mimo misu.

LUCAS 28.09.2014 10:14

Sdílet: Tisk
Zuby
Dermatologie
Cukrovka
Zuby
Senior
Lupénka
Atopický ekzém