Kyseliny

Stručný popis látky

Silné anorganické (např. sírová, amidosírová, fosforečná) nebo slabé organické (např. octová, citronová). Může dojít k požití samotné chemikálie, ale spíše přípravku, jehož jsou součástí. Obsaženy jsou zejména v prostředcích na odstraňování vodního kamene (ve varných konvicích, na sanitární keramice, v pračkách, myčkách nádobí, napařovacích žehličkách apod.). Silné kyseliny leptají sliznice a kůži i v ředěném stavu, slabé kyseliny ve zředěném stavu spíše jen dráždí.

První pomoc (děti)

Po požití nikdy nevyvolávat zvracení, nikdy se nepokoušet o neutralizaci kyseliny zásaditou látkou! Aktivní uhlí nepodávat, nepomůže, znesnadní lékařům zhodnocení nálezu. Nemá li postižený velké bolesti, je možné dát napít vody nebo mléka. Pokud tekutiny odmítá, nenutit ho! Zjistit název látky nebo přípravku, působící množství, ihned kontaktovat TIS nebo lékaře, není li kontakt možný, ihned vyhledat nebo přivolat lékařskou pomoc. Vzít s sebou originální balení přípravku, ale i zbytek ředěné tekutiny, pokud došlo k jejímu vypití.

Při postižení očí vymývat spojivkový vak 10-15 minut tekoucí vlažnou pitnou vodou, pak vždy vyhledat očního lékaře!

Při postižení kůže omývat 10-15 minut tekoucí vlažnou pitnou vodou, pak vždy vyhledat kožního lékaře!

První pomoc (dospělí)

Po požití nikdy nevyvolávat zvracení, nikdy se nepokoušet o neutralizaci kyseliny zásaditou látkou! Aktivní uhlí nepodávat, nepomůže, znesnadní lékařům zhodnocení nálezu. Nemá-li postižený velké bolesti, je možné dát napít vody nebo mléka. Pokud tekutiny odmítá, nenutit ho! Zjistit název látky nebo přípravku, působící množství, ihned kontaktovat TIS nebo lékaře, není-li kontakt možný, ihned vyhledat nebo přivolat lékařskou pomoc. Vzít s sebou originální balení přípravku, ale i zbytek ředěné tekutiny, pokud došlo k jejímu vypití. Při postižení očí vymývat spojivkový vak 10-15 minut tekoucí vlažnou pitnou vodou, pak vždy vyhledat očního lékaře! Při postižení kůže omývat 10-15 minut tekoucí vlažnou pitnou vodou, pak vždy vyhledat kožního lékaře! Nález nepostižené sliznice v dutině ústní nevylučuje možnost poleptání v dalším úseku trávícího systému.

Další informace

U dětí je často sliznice dutiny ústní po nehodě bez nálezu, postižení se nachází ve vzdálenější části zažívacího ústrojí. Proto negativní nález v ústech nevylučuje možnost poleptání v dalším úseku.

zdroj: Rakovcová, Hana (2002): ABECEDA dětských otrav. Praha: Toxikologické informační středisko. Pelclová, Daniela et al. (2009): Nejčastější otravy a jejich terapie. Praha: Galén.
autor: MUDr. Mgr. Lenka Kotačková (podle výše uvedených zdrojů)

Zpět na seznam

Poslední komentáře

Víte starou kundu vrásčitou

Tak to jste asi ještě nepili benzín že jo když si myslíte že byste to nepřežili?!:) a rulík,durman apod. Ať už klasická konzumace nebo vylouhovaný asi také ne.jen žblepty:-D

Prozaik všechno užpil 08.04.2016 21:57

Víte starou kundu vrásčitou

Tak to jste asi ještě nepili benzín že jo když si myslíte že byste to nepřežili?!:) a rulík,durman apod. Ať už klasická konzumace nebo vylouhovaný asi také ne.jen žblepty:-D

Prozaik všechno užpil 08.04.2016 21:57

Vcera js se

po vysilujici praci na komine ve vysce po usednuti dole na zidli omylem napil syntetickeho redidla...Poradny 2 loky...Lahev js poprve koupil v zelenem plastu, jindy ho mam prelito z plechovky do sklenene, stare. To je taky napad, stacet do podobneho plastu, jako js PETky od Mattoni... Ale udelate to v zivote asi jen jednou. Pak js vypil 1,3l ty spravny Matt, vyvolal zvraceni a jeste asi 1/2 l "G" dojizdak z lahve a taky vyzvratil. Vetsina toho sajrajtu odesla ven. Uz js OK, ty rady shora na "OS redidlo" jsou mimo misu.

LUCAS 28.09.2014 10:14

Sdílet: Tisk
Zuby
Dermatologie
Cukrovka
Zuby
Senior
Lupénka
Atopický ekzém