Louhy

Stručný popis látky

Pevné látky nebo roztoky s různě silným korozivním (leptavým) účinkem na sliznice a kůži. Leptavý účinek silnější a postižení hlubší než u kyselin. Louhy jsou obsaženy např. v odstraňovačích usazenin v odpadech, v čističích sporáků, pečících trub a grilů.

První pomoc (děti)

Po požití nikdy nevyvolávat zvracení, nikdy se nepokoušet o neutralizaci louhu kyselou látkou! Aktivní uhlí nepodávat, nepomůže, znesnadní lékařům zhodnocení nálezu. Nemá li postižený velké bolesti, je možné dát napít vody nebo mléka. Pokud tekutiny odmítá, nenutit ho! Zjistit název látky nebo přípravku, působící množství, ihned kontaktovat TIS nebo lékaře, není li kontakt možný, ihned vyhledat nebo přivolat lékařskou pomoc! Vzít s sebou originální balení přípravku, ale i zbytek ředěné tekutiny, pokud byla vypita.

Při postižení očí vymývat spojivkový vak 10-15 minut tekoucí vlažnou pitnou vodou, pak vždy vyhledat očního lékaře!

Při postižení kůže omývat 10-15 minut tekoucí vlažnou pitnou vodou, pak vždy vyhledat kožního lékaře!

První pomoc (dospělí)

Po požití nikdy nevyvolávat zvracení, nikdy se nepokoušet o neutralizaci louhu kyselou látkou! Aktivní uhlí nepodávat, nepomůže, znesnadní lékařům zhodnocení nálezu. Nemá-li postižený velké bolesti, je možné dát napít vody nebo mléka. Pokud tekutiny odmítá, nenutit ho! Zjistit název látky nebo přípravku, působící množství, ihned kontaktovat TIS nebo lékaře, není-li kontakt možný, ihned vyhledat nebo přivolat lékařskou pomoc! Vzít s sebou originální balení přípravku, ale i zbytek ředěné tekutiny, pokud byla vypita. Při postižení očí vymývat spojivkový vak 10-15 minut tekoucí vlažnou pitnou vodou, pak vždy vyhledat očního lékaře! Při postižení kůže omývat 10-15 minut tekoucí vlažnou pitnou vodou, pak vždy vyhledat kožního lékaře!

Další informace

Postižení sliznic a kůže louhem není zpočátku bolestivé, bolest se dostavuje se zpožděním. U dětí je často sliznice dutiny ústní po nehodě bez nálezu, postižení se nachází ve vzdálenější části zažívacího ústrojí. Proto negativní nález v ústech nevylučuje možnost poleptání v dalším úseku.

zdroj: Rakovcová, Hana (2002): ABECEDA dětských otrav. Praha: Toxikologické informační středisko. Pelclová, Daniela et al. (2009): Nejčastější otravy a jejich terapie. Praha: Galén.
autor: MUDr. Mgr. Lenka Kotačková (podle výše uvedených zdrojů)

Zpět na seznam

Poslední komentáře

Víte starou kundu vrásčitou

Tak to jste asi ještě nepili benzín že jo když si myslíte že byste to nepřežili?!:) a rulík,durman apod. Ať už klasická konzumace nebo vylouhovaný asi také ne.jen žblepty:-D

Prozaik všechno užpil 08.04.2016 21:57

Víte starou kundu vrásčitou

Tak to jste asi ještě nepili benzín že jo když si myslíte že byste to nepřežili?!:) a rulík,durman apod. Ať už klasická konzumace nebo vylouhovaný asi také ne.jen žblepty:-D

Prozaik všechno užpil 08.04.2016 21:57

Vcera js se

po vysilujici praci na komine ve vysce po usednuti dole na zidli omylem napil syntetickeho redidla...Poradny 2 loky...Lahev js poprve koupil v zelenem plastu, jindy ho mam prelito z plechovky do sklenene, stare. To je taky napad, stacet do podobneho plastu, jako js PETky od Mattoni... Ale udelate to v zivote asi jen jednou. Pak js vypil 1,3l ty spravny Matt, vyvolal zvraceni a jeste asi 1/2 l "G" dojizdak z lahve a taky vyzvratil. Vetsina toho sajrajtu odesla ven. Uz js OK, ty rady shora na "OS redidlo" jsou mimo misu.

LUCAS 28.09.2014 10:14

Sdílet: Tisk
Zuby
Dermatologie
Cukrovka
Zuby
Senior
Lupénka
Atopický ekzém