Koberce a lůžkoviny – ráj pro roztoče

Koberce jsou místem, kde se ukládá spousta prachu. A v tomto prachu žijí roztoči, jejichž exkrementy jsou častými alergeny. Nejlepší způsob, jak zabránit rozmnožování roztočů, je zbavit se koberců. Pokud chcete přece jen nějaké koberce mít, používejte při luxování vysavač s HEPA filtrem.

Jestliže si chcete pořizovat do nového bytu čalouněný nábytek, dobře si to rozmyslete. Prachoví roztoči toto místo milují. Vinyl, kůže či jiné hladké materiály jsou určitě lepší volbou. Trváte-li na čalouněném nábytku, pravidelně a pečlivě ho luxujte. Kombinace vlhkého bytu a čalouněného nábytku napomáhá rozvoji plísní, pořiďte si proto raději odvlhčovač.

Ložnice je místo, kde nalezneme roztoče, kteří se živí buňkami naší mrtvé kůže. Pořiďte si hypoalergenní matrace, lůžkoviny a především polštáře. Povlečení perte každý týden a hlavně si nepořizujte nic, co by nebylo možné vyprat.

Pozor na rostliny a knihy

Rostliny, které si doma pěstujeme v květináčích, jsou ideálním místem pro rozvoj plísní, jejichž spory pak způsobují alergii. Rozmnožení těchto plísní je možné předcházet, květiny proto nepřelévejte, odstraňujte suché listy a používejte misky pod květináče.

Roztoči, různé plísně či knižní vši se s oblibou ukrývají také v knihách. Pokud zaregistrujete, že vaši alergii vyvolává listování ve starých knihách, uchovávejte knihy raději v uzavřené krabici, případně zkuste pořádně vysávat jejich obaly.

Vaše dítko miluje plyšové hračky, které ale znamenají hrozbu pro jeho alergii? Vybírejte takové, které je možné prát v pračce a jednou týdně je vyperte a řádně vysušte.

Nebezpečím je i plíseň

Koupelna je rájem plísní. Černání kachliček v koupelně je výsledkem působení plísní milujících teplo a vlhko. Udržujte svou koupelnu čistou a suchou, utěsněte kapající kohoutky, odvětrávejte, používejte dezinfekci a bělidla, jen tak se vyhnete těmto problémům.

V lednici v kuchyni odkapává voda, která se hromadí na stěnách, tam se pak množí plísně. Stejně tak staré a plesnivé potraviny v lednici jsou ideální pro rozšiřování spor. Zbytky jídla v kuchyni odstraňujte, jídlo, které není v lednici, dávejte do uzavřených krabic, abyste zabránili útokům švábů, kteří jsou hrozbou pro alergiky.

Známá je alergie na domácí zvířata a jejich srst, která se zachycuje v posteli, v kobercích a v nábytku.  Nepouštějte domácího mazlíčka do všech místností, ani tak se ale neubráníte rozšíření srsti. Často luxujte a po kontaktu se zvířetem si vždy pečlivě umyjte ruce.