1) Senná rýma

Nejčastější formou alergické reakce je takzvaná senná rýma (polinosa). Projevuje se svěděním očí, nosu, ucpaným nosem nebo rýmou a kýcháním. Problémem je, že při těžších formách může dojít až k astmatické reakci.

Senná rýma může být sezónní záležitostí, zpravidla se projevuje na jaře a v létě. Příčinou jsou pylové alergeny. Pokud vás trápí především ze začátku jara a podzimu, jsou na vině plísně. Celoroční senná rýma je způsobena alergeny v domácnosti (roztoči, prach, srst domácích zvířat).

2) Astma

Záchvaty dušnosti a dráždivý kašel jsou projevem astmatu, který postihuje dolní cesty dýchací a plíce. Vyvolávají ho roztoči, bakterie nebo plísně, ale také silné emoce (ať už se jedná o radost nebo třeba vztek), neobvyklá námaha nebo příliš chladný vzduch.

3) Postižení zažívacího traktu

Po požití nějaké potraviny nebo léku se může projevit alergická reakce postihující zažívací trakt. Mohou vás trápit průjmy, bolesti břicha nebo zvracení. I tento projev alergie se může vyvinout v astma.

4) Ekzém a kopřivka

Ekzém nebo kopřivka dnes trápí mnoho dětí, často už v kojeneckém věku. Ekzém se projevuje ložisky suché odlupující se kůže nebo zarudlé kůže s puchýřky nejčastěji v loketních a podkolenních jamkách (není ale výjimkou na jiných částech těla). Je vyvolán potravinovými či vzdušnými alergeny, většinou v kombinaci s jinými příčinami.

Kopřivka vypadá jako svědící zarudnutí a otok. Vyvolává ji alergie na různé potraviny, léky, ale také duševní či fyzické vypětí nebo velké výkyvy počasí (velký chlad nebo horko).

5) Anafylaktický šok

Největší a život ohrožující reakcí na alergeny je anafylaktický šok, který může končit také smrtí alergika. K němu může dojít po setkání se s potravinovými alergeny, ale také po štípnutí hmyzem. Naštěstí většina alergií takto nekončí.