1) Pyly

Nejfrekventovanější je alergie na pyl, ať už se jedná o pyl z kvetoucích stromů, různých rostlin či trávy. Nejčastějšími symptomy jsou kýchání, ucpaný nos nebo senná rýma, svědící a slzící oči.

Tato alergie se léčí volně prodejnými léky, ale také léky na předpis či injekcemi proti alergii. Důležité je také předcházet projevům alergie, v případě větrného počasí zůstat doma a jen minimálně větrat.

2) Roztoči

Prachoví roztoči jsou malinké organismy, které dokáží dělat velké problémy. Tito roztoči se živí kousky mrtvé kůže, která z lidí a zvířat neustále odpadává, plísněmi a pylem. Vyhovuje jim vlhké a tmavé prostředí a libují si především v postelích, kobercích, záclonách a závěsech, v čalouněném nábytku, ale i plyšových hračkách.

Sami o sobě nebezpeční nejsou, ale jejich exkrementy působí jako alergeny a to především pro malé děti. Proto je dobré převlékat postele každý týden, mít minimum koberců, raději žádné závěsy, a v žádném případě nemít doma žádná vycpaná zvířata.

3) Zvířata

Alergie na zvířata je způsobena proteinem, který se vyskytuje v jejich mazových žlázách, srsti a slinách. Nevýhodou této alergie je, že může trvat i roky, než se projeví. Dokonce se může projevit i v době, kdy už nejste v kontaktu s nějakým zvířetem.

Pokud máte tuto alergii, neznamená to, že se musíte vzdát svého domácího mazlíčka. Důležité je zabezpečit především místo svého spánku, nedovolit tam vstup zvířatům, odstranit koberce a často vysávat. Pomoci mohou i protialergické injekce.

4) Hmyzí bodnutí

Velkým nebezpečím jsou hmyzí bodnutí, reakce alergika totiž může být velice bouřlivá až život ohrožující. Alergie se může projevit rozsáhlým červeným zduřením po bodnutí, které trvá týden a déle, zvýšenou teplotou, únavou a nevolností.

Zřídka může dojít také k anafylaktickému šoku, což je extrémní alergická reakce projevující se ztíženým dýcháním, vyrážkou, opuchnutím krku, tváře nebo úst, závratěmi, zrychleným pulsem nebo náhlým poklesem krevního tlaku. Jako okamžitý lék v tomto případě slouží epinefrin. Trpíte-li takovouto extrémní reakcí na hmyzí bodnutí, je dobré mít u sebe léky, které zabrání nepříjemným komplikacím.

5) Švábi

Původcem alergie mohou být i švábi, respektive proteiny v jejich trusu. Hůř se jich zbavuje v teplém klimatu a v bytových jednotkách, kde se stěhují z jednoho bytu do druhého. Pokud se jich chcete zbavit, užívejte přípravky proti švábům a udržujte v čistotě svou kuchyň. Postarejte se také, ať nemáte díry v podlaze, ve zdech a v oknech, tak zabráníte jejich případnému návratu.

6) Jídlo

Velkou kapitolu spouštěčů alergií tvoří jídlo. Reakce na jídlo je okamžitá: člověk má problémy s dýcháním, zvrací, má vyrážku či otok kolem úst. Na tuto bouřlivou reakci je opět nejúčinnějším lékem injekce epinefrinu. Mezi nejčastější potraviny způsobující alergii patří ořechy, pšenice, mléko a ústřice.

7) Plísně

Plísně produkují alergeny, v některých případech i toxické látky. Mají velice rády vlhkost, proto je najdeme v koupelně či na toaletě, ale stejně tak je můžeme nalézt v trávě na zahradě. Proto je dobré udržovat vlhká místa v domě dobře větraná. Na zahradě má hrabání listí také svůj důvod, odstraňujeme místa, kde se dobře daří plísním.

8) Parfémy

Různé vůně obsažené například ve vonných svíčkách, pracích prášcích a dalších čisticích prostředcích, v parfémech apod. mohou způsobit mírné až vážnější alergické reakce.

9) Latex

Méně známou je alergie na latex, který se vyskytuje v rukavicích, prezervativech či různých lékařských přístrojích. Projevuje se chrapotem, kýcháním, tekoucím nosem, svědícíma očima a kůží.

10) Léky

Alergie na léky (např. penicilin či aspirin) může být mírná, ale také velice bouřlivá. Pokud o své alergii víte, je nejlépe vyhnout se lékům úplně. Mírné reakce se dají zvládnout antihistaminiky nebo steroidy. U bouřlivé reakce je třeba nasadit epinefrin.

Obecně platí, že pokud znáte své alergie, snažte se zamezit styku s nimi. Upravte svůj domov tak, aby byl domovem vaším a ne alergenů. Vyhýbejte se prostředí a jídlům, která jsou pro vás potencionálně nebezpečná.