Mezi nejméně příjemné a zároveň nejvíce rozšířené patří alergie na pyl, která trápí již pětinu obyvatel. Dráždí nejen dýchací cesty, ale i kůži. Její největší výskyt je v období tzv. pylové sezony, která začíná právě v těchto dnech.

S pylovým zpravodajstvím máte náskok před přírodou

Na portálu TopLékař můžete denně sledovat aktuální pylové zpravodajství, které vás informuje o obsahu pylu v ovzduší. Dozvíte se, který alergen je na vzestupu, který se nachází na vrcholu a který má klesající tendenci.

Díky pylovému zpravodajství získáte náskok před přírodou a můžete si podle něj naplánovat denní aktivity. V případě slunečného a větrného počasí je pro silné pylové alergiky lepší nevycházet, protože množství pylů v ovzduší je velké a díky větru se šíří takřka všude.

Ideální je vybrat si čas na procházku brzy ráno, či naopak k večeru. Nejideálnější je situace po dešti, kdy se pyl ze vzduchu reguluje na minimum a nedráždí tak sliznici. Ve skutečně kritických situacích je pro alergiky lepší odcestovat do krajů, kde na pylová zrnka nenarazíme. Ideálně k moři či na hory.

Sledujte pylové zpravodajství

4 tipy proti pylové alergii

  • Čistěte vzduch

Pokud máte možnost, používejte čističky vzduchu. Zlepší vám podmínky, jestliže i při silné alergii potřebujete například fungovat v práci či domácnosti.

  • Omezte větrání

Je-li ve vzduchu obsaženo více pylu než obvykle, snažte se omezit větrání. Zabráníte tak tomu, aby se vám pyl dostal do bytu. Zvažte nákup speciálních sítí do oken, s kterými se nemusíte obávat, že se vám zrádný pyl dostane do místnosti.

  • Zbavte se pylu, který máte na sobě

Při návratu domů ze sebe svlékněte veškeré svrchní oblečení a nechte ho mimo místnosti, ve kterých se budete pohybovat nadále. Nebude vás tak dráždit pyl, který oblečení zachytilo. Je vhodné se také  osprchovat a smýt tak pylová zrnka, která vás dráždí nejvíce.

  • Používejte vhodnou kosmetiku

Existuje velké množství kosmetických přípravků, které vás nánosu pylu zbaví. Používejte čistící přípravky, oční a nosní kapky – a to i několikrát denně.