Senior: Zubní náhrada

Zpět na seznam

Zubní náhrada pomáhá s rozmělňováním potravy, hladkou artikulací a samozřejmě přináší i efekt estetický. Poskytuje řešení pro nejčastější stomatologické potíže u seniorů – ztrátu zubů.

Témata

Co to je zubní náhrada a k čemu slouží?

Zubní náhrady dělíme na fixní (korunka, můstek, faseta, příp. implantát) a nefixní. Mezi nefixními, snímatelnými, je možné ještě rozlišovat částečné a celkové náhrady (protézy).

Celkové se používají v případě, že dotyčný přišel o všechny zuby. Jsou nejčastěji vyrobeny z pryskyřičných materiálů a po nasazení drží podtlakem nebo pomocí speciálních lepidel. Pořízení celkové zubní náhrady vyžaduje několik návštěv u specialisty, který určí, jaká protéza je pro vás vhodná, udělá snímky čelisti, přeměří ústní dutinu, vytvoří model, nechá vás protézu vyzkoušet, případně upraví nesrovnalosti. Než se vám zhojí dásně a bude vytvořena protéza přímo na vás, můžete nosit přechodnou protézu.

Jak se budu s novou zubní náhradou cítit?

Chvíli trvá než na si na novou protézu zvyknete, svaly vaší čelisti a jazyk se musí naučit, jak s protézou spolupracovat. Během této doby si také mnohokrát vyzkoušíte, jak ji pohodlně vyjímat a nasazovat. Zpočátku si protézu neustále uvědomujete jako cizí předmět ve vašich ústech. V tomto období pro vás může být fixační krém značnou úlevou. Zabrání otlačeninám dásní a zlepší přilnavost protézy, takže nebude potrava pronikat pod ní. Přesto je nutné si krájet větší kousky potravy a nosit protézu co nejdéle, v prvním týdnu se doporučuje i přes noc. Tyto nepříjemné pocity ale obvykle vymizí během několika týdnů.

Budu s protézou vypadat jinak?

Vzhledem k tomu, že protéza by měla co nejvěrněji napodobovat váš přirozený chrup, neměla by se příliš od něj odlišovat. Může se ale stát, že pokud jste měli například výrazný předkus nebo vychýlení některých zubů u protézy tomu tak nebude.

Jak obtížné je jíst se zubní náhradou?

Pravděpodobně budete potřebovat trochu cviku, než zjistíte, jak při kousání s náhradou zacházet. Je dobré začít s měkkou potravou a snažit se kousat rovnoměrně na obou stranách, abyste měli jistotu, že se protéza nepohne. Jakmile se ale s protézou zžijete, budete moci konzumovat většinu toho, na co jste předtím byli zvyklí. Přesto je dobré se vyhnout extrémně tvrdým a lepivým potravinám. Myslete také na to, že zubní náhrada snižuje citlivost patra k teplotě a může tak dojít k popálení sliznice a jícnu.

Jak zubní náhrada ovlivní schopnost zřetelně mluvit?

V okamžicích po prvním nasazení protézy může být obtížné vyslovit určitá slova. Díky poctivému nácviku, doporučuje se především čtení nahlas, dokážete tento nedostatek brzo odstranit.

Co mám dělat, když se mi protéza náhle uvolní?

Je běžné, že při zasmání nebo zakašlání se protéza může uvolnit. Není třeba se hned strachovat, obvykle pomáhá naprázdno polknout. Dlouhodobě vám může tento problém vyřešit fixační krémy, které nabízí větší stabilitu protézy a jistotu, že bude držet na místě.

Je třeba protézu nosit 24 hodin denně?

Lékař vám doporučí alespoň první týden protézu nosit co nejdéle v kuse, tedy i v noci, aby si na ní vaše ústa zvykla. Je to také nejefektivnější způsob, jak zjistit, kde protéza nesedí zcela dobře. I v tomto období ale nezapomínejte na pravidelnou ústní hygienu. Jakmile se ale cítíte, že jste si na náhradu už zvykli, tak jí začněte na noc vyjímat. Vaše dásně se totiž musí zregenerovat. Přes noc je dobré nechávat náhradu ponořenou ve skleničce s čistícím roztokem nebo v čisté vodě.

Mám používat prostředky napomáhající fixaci náhrady?

Fixační prostředky, např. fixační krémy, prášky nebo podložky pod náhradu, pomáhají zlepšit nejen udržení protézy na místě, ale také její stabilitu, sílu skusu a především váš pocit bezpečí. Obzvlášt vhodné je jejich užívání pro ty, kteří trpí suchými ústy a mají problémy s menší přilnavostí zubní náhrady (např. díky užívání některých léků nebo díky neurologické poruše).

Na co si mám při užívání fixačním pomůcek dát pozor?

Jakmile vás zubní náhrada začně tlačit, znamená to, že vám pravděpodobně špatně sedí. Nesnažte se to spravit fixačními pomůckami. Žádná z nich nemůže vylepšit vlastnosti nepadnoucí protézy. Pokud se vám zdá, že fixační prostředky vám nezajišťují tak spolehlivou přilnavost, na jakou jste byli zvyklí dříve, s největší pravděpodobností to není jejich vina, ale ukazuje to na potřebu upravit protézu.

Jak správně aplikovat fixační krém?

Používání fixačním prostředků vyžaduje dodržování ústní hygieny i pravidelné čištění protézy. Fixační krém se aplikuje na očištěnou a osušenou zubní náhradu. Není třeba zbytečně přehánět množství, mohlo by totiž dojít k jemu zbytečnému unikání po stranách náhrady. Jaké množství krému je třeba používat, zjistíte po několika použití. Lépe je vždy přidávat, pokud je potřeba než naopak.

Co dělat, když zubní náhrada tlačí?

Pokud vás zubní náhrada při nošení tlačí, je třeba navštívit lékaře. Hrozí totiž, že byste si mohli dalším nošením způsobit nepříjemné poranění měkkých tkání úst. Nikdy se nesnažte náhradu sami nějak upravovat, vždy se obraťte na odborníka. Důležité je, abyste náhradu před jeho návštěvou měli alespoň půl dne v ústech, aby bylo zřejmé, kde vás protéza nejvíce tlačí. Lékaře byste měli navštěvovat alespoň jednou za půl roku, i když nepozorujete žádné problémy s nošením zubní náhrady. Během času se mění podmínky v ústech a může se stát, že vám zubní protéza nebude sedět tak dobře jako předtím. Lékař vám ji buď upraví, nebo ji navrhne vyměnit za novou.

Jaké jsou nejběžnější problémy, které mě při nošení zubní náhrady můžou potkat?

Mezi běžné obtíže patří zvýšená produkce slin a dávivý reflex. Překonat tyto problémy vám pomůže cucání tvrdých bonbonů.

Jaké další obtíže spojené s používáním zubní náhrady vás můžou potkat?

To, že nemáte vlastní zuby, neznamená, že nemusíte udržovat zubní hygienu, právě naopak. Nesprávné návyky můžou vést k podráždění dásní a celých úst, nebo dokonce ke vzniku infekce. Cheilitida například způsobuje zanícení a rozpraskání koutků úst. Její příčinou je například alergie nebo přemnožení kvasinek, které se vyskytují na vlhkých částech úst, pokud protéza nesedí správně. V případě, že tyto příznaky u sebe pozorujete, nedotýkejte se podrážděných koutků a vyhledejte lékaře. Objevit se ale může také stomatitida, zánět sliznice dutiny ústní, která má mnoho příčin a mnoho projevů, od zarudnutí a zduření sliznice úst, po tvorbu puchýřků, zvýšenou bolestivost, vznikání aft a vředů. Tyto příznaky můžete sledovat na částech úst, které zakrývá zubní náhrada. I v tomto případě co nejrychleji vyžadujte pomoc odborníka.

Jak správně pečovat o zubní náhradu?

Řadě výše vylíčených obtížích můžete předejít správnou péčí o zubní náhradu. S výjimkou prvního týdne si zubní náhradu na noc odkládejte do skleničky s vodou nebo speciálním čistícím roztokem. Ponořením do tekutiny zamezíte jejímu vyschnutí a nežádoucí deformaci. Protéza je vyrobená sice s odolných materiálů, ale měkčích než vaše původní zuby, proto je třeba s ní zacházet ohleduplně. Vždy když jí budete omývat pod tekoucí vodou, mějte napuštěné umyvadlo trochou vody, aby vám se vám v případě vyklouznutí protéza nerozbila. Povrch protézy by se neměl nikdy poškrábat neopatrným čištěním nebo třeba používáním zubních párátek.

Jak mám čistit svou zubní náhradu?

Náhradu je třeba čistit každý den pomocí měkkého kartáčku, jen tak odstraníte plak a zbytky jídla. Nezapomínejte po vyndání protézy vyčistit také dásně, jazyk a patro pod ní, které se tak lépe prokrví. Přes noc nechávejte zubní protézu v roztoku s antibakteriálním účinkem. Vyhněte se abrazivním zubním pastám, mohly by vaší protézu poškodit.Voda, do které zubní náhradu ponoříte, by měla být teplá, nikoliv horká. Po vyjmutí z něj protézu už jen opláchněte vlažnou vodou a osušte.

Zdroje
Zuby
Dermatologie
Cukrovka
Zuby
Senior
Lupénka
Atopický ekzém